https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/karvina-zrusila-poplatek-za-odpady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karviná zrušila poplatek za odpady

5.12.2017 23:20 | KARVINÁ (ČTK)
Obyvatelé Karviné nebudou od příštího roku platit poplatek za odpady.
Obyvatelé Karviné nebudou od příštího roku platit poplatek za odpady.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obyvatelé Karviné nebudou od příštího roku platit poplatek za odpady. Návrh dnes jednomyslně podpořili karvinští zastupitelé, pro jeho přijetí hlasovalo všech 38 přítomných zastupitelů. Úleva od poplatku se ale bude vztahovat pouze na občany, kteří městu za odpady nedluží. Dosud obyvatelé Karviné platili ročně 500 korun za osobu a pro město to znamenalo roční výnos 28 milionů korun.
 

"Dlužníků se to bude týkat jen v případě, že své závazky do 30. září 2018 uhradí. Pokud dluhy nesplatí, osvobození od poplatku se jich netýká," uvedl primátorův náměstek Jan Wolf (ČSSD).

Mluvčí magistrátu Šárka Swiderová připomněla, že lidé si budou muset zrušit například trvalé příkazy pro platby z účtů. "V květnu a červnu bude magistrát posílat upomínky dlužníkům s upozorněním na povinnost splacení starších dluhů do 30. září 2018. Od října 2018 pak budou chodit složenky a poběží exekuce vůči dlužníkům," uvedla mluvčí. Dodala, že pro obyvatele, kteří si nejsou jisti, zda za odpady nedluží, bude výhodnější počkat, až magistrát dlužníkům rozešle složenky. Pokud by si totiž tuto informaci vyžádali přímo po magistrátu, museli by za ni uhradit poplatek.

Podle Wolfa město výpadek příjmů z poplatku za odpady výrazně nepocítí, protože se mu ekonomicky daří a má i vyšší příjmy z výběru daní, než předpokládalo.

"Jsme schopni nejen financovat všechny investice, ale letos jsme je ještě z vlastních rezerv posílili. Nijak neubereme na správě a údržbě města. Tato výhoda pro občany se nijak negativně nepromítne do celkového hospodaření města," podotkl Wolf.

Poplatky za odpad Karviná nezvedala od roku 2005. Za odpady lidé dluží od roku 2002 městu 27 milionů korun, spolu s penále z prodlení je to asi 39 milionů.

Obdobné opatření chystá i Opava, která ale chce od příštího roku odpustit poplatek za odvoz komunálního odpadu ve výši 495 korun pouze dětem do 18 let. Týkat se to bude asi 10.000 obyvatel. Záměr ještě musí schválit zastupitelstvo. V příjmech města by to znamenalo výpadek zhruba 4,5 milionu korun.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist