https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kastanka-v-hradci-kralove-se-stala-aleji-roku-2016-hrozi-ji-vsak-kaceni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Alej Kaštanka v Hradci Králové se stala Alejí roku 2016. Hrozí jí však kácení

9.1.2017 11:26 | HRADEC KRÁLOVÉ (Ekolist.cz)
Pan Rudolf Nyč, který vítěznou alej nominoval pevně doufá, že vítězství v anketě pomůže při jednáních o zachování této unikátní aleje pro další generace.
Pan Rudolf Nyč, který vítěznou alej nominoval pevně doufá, že vítězství v anketě pomůže při jednáních o zachování této unikátní aleje pro další generace.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Alej roku
Kaštanová alej „Kaštanka“ táhnoucí se podél Opatovické ulice na okraji Hradce Králové si vysloužila přízeň 1 262 lidí a stala se tak jednoznačně Alejí roku 2016. Držitelka tohoto titulu má přitom stále nejasnou budoucnost. Hrozí, že bude muset ustoupit nové železniční trati. O výsledcích soutěže informovalo pořádající sdružení Arnika.
 

Místní lidé boj o kaštanové stromořadí nevzdávají a svým nadšením výrazně dopomohli i zisku prestižního titulu. Na skvělé druhé místo s 923 hlasy dosáhla Alej v Pivovarské ulici v Lysé nad Labem, která je kácením ohrožena také. Třetí místo pak uhájila Březová alej u Jilemnice (788 hlasů). Tu ohrožuje nedostatečná péče a chatrné zdraví stromů. Vynikající umístění v tradiční anketě prokázalo, že aleje lidé vnímají jako významnou součást svého životního prostředí. Právě na lidech a na místních samosprávách záleží, zda aleje zůstanou součástí krajiny jejich domova.

I v tomto ročníku ankety potvrdily tisíce hlasujících, že mnoho lidí v naší zemi vnímá aleje jako významnou součást krajiny a svého života. „Není až tak podstatné, zda jde o zanícené ekologické aktivisty, cyklisty oceňující příjemný stín či milovníky krajinných scenérií,“ říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová z Arniky.

„Bohužel i nadále hrozí Kaštance vykácení, a proto v našem úsilí nepolevíme. Ocenění si velice vážíme a jsme přesvědčeni, že si toto stromořadí označení Alej roku 2016 právem zaslouží,“ říká pan Rudolf Nyč, který vítěznou alej nominoval a pevně doufá, že vítězství v této anketě pomůže při jednáních o zachování této unikátní aleje pro další generace.

Vítěznou alej se snaží chránit a zachránit spolek Kaštanka. Na jejich stránkách můžete také podepsat petici za záchranu tohoto krásného městského stromořadí. Alej se snaží chránit také společnost Audit Daně CZ. „Stromy samotné se neumí bránit, což mě přimělo, abychom jim s firmou Audit Daně CZ pomohli cestou z našeho pohledu nejefektivnější, tedy podporou organizace, která se jim věnuje,“ říká ředitelka generálního partnera ankety Alej roku Jana Moučková ze společnosti Audit Daně CZ.

Lidé celkem nominovali 53 alejí ze všech krajů republiky. Všechny aleje naleznete na stránkách www.alejroku.cz. Arnika souběžně vyhlašuje právě i jednotlivé vítězky, které v hlasování trvajícím od začátku listopadu do konce roku 2016 obdržely nejvíce hlasů ve svém kraji. Přečtěte si víc o nejkrásnější Aleji roku a také o aleji na druhém a třetím místě.

Součástí ankety je i fotosoutěž, do které je zařazena první fotografie každé aleje nominované do anket. Nejkrásnější fotografie vybere odborná porota složená z patronů ankety, zástupců partnerů a fotografů. Autor nejlepší fotografie dostane od firmy EPSON tiskárnu na fotografie. Hlavní vítěz se už tradičně může těšit na let balonem od firmy HaBalon.

„Aleje jsou neodmyslitelnou součástí české a moravské krajiny. Jejich tradice je na našem území doložena už od dob Karla IV. Nejen že často představují historický a estetický prvek, ale mají řadu ekologických funkcí, ať už se jedná o produkci kyslíku nebo třeba eliminaci prachu v ovzduší. Naše společnost ekologii věnuje velkou pozornost, proto jsme s radostí přijali možnost stát se opětovně partnerem ankety Alej roku.“ uvedla za společnost Epson, partnera fotosoutěže Kateřina Bradáčová.Kromě ankety Alej roku 2017 Arnika připravuje pro letošní jaro ještě jednu tradiční akci věnovanou ochraně alejí. Je to IV. ročník mezinárodní konference Aleje 2017 (http://aleje.org/vzdelavaci-akce/136-konference-aleje-2017-obnova-a-udrzba-stromoradi), který se tentokrát uskuteční v Pardubickém kraji.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
alb
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist