https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/katastroficke-sucho-nuti-zimbabwe-rozprodavat-divoka-zvirata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Katastrofické sucho nutí Zimbabwe rozprodávat divoká zvířata

5.5.2016 03:35 | PRAHA (ČTK)
Zimbabwe čelí jednomu z nejhorších období sucha v dějinách. (Snímek je ilustrační, zobrazuje sucho v roce 2012 v Mauretánii).
Zimbabwe čelí jednomu z nejhorších období sucha v dějinách. (Snímek je ilustrační, zobrazuje sucho v roce 2012 v Mauretánii).
Suchem postižený africký stát Zimbabwe vyzval místní farmáře a soukromé majitele rančů, aby si koupili volně žijící zvířata a snížili tak počty zvěře v národních rezervacích. Tím by mohli pomoci, aby zvěř v rezervacích nehynula hlady, informovala agentura AFP s odvoláním na zimbabwský úřad pro národní parky a volně žijící zvěř.
 

Mluvčí úřadu Caroline Washayaová potvrdila, že k tomuto kroku úřad přistoupil kvůli vážnému suchu. Neupřesnila ale, o jaké druhy či počty zvířat se má jednat.

S nedostatkem peněz bojující země se dlouhodobě snaží snížit populaci zvířecích druhů na svém území, především pak počet slonů, jejichž počet je dvakrát vyšší, než kolik mohou parky pojmout. V posledních letech Zimbabwe slony vyvezla například do Číny, aby tak nejen snížila jejich počet, ale zároveň získala peníze na péči o jiná zvířata.

Kvůli suchu naléhavě potřebuje čtvrtina obyvatel Zimbabwe potravinovou pomoc a v únoru vyhlásil prezident Robert Mugabe v mnoha venkovských oblastech země "stav katastrofy".

"Zimbabwe čelí jednomu z nejhorších období sucha v dějinách; je ještě horší než v roce 1992, kdy uhynuly tisíce kusů zvířat," řekl AFP ochránce zvířat a bývalý šéf úřadu pro parky Jerry Gotora. "Všechny naše národní parky jsou v nejsušších oblastech. A proto nyní ta akce: 'Kdo je ochotný koupit si zvíře, aby ho mohl nakrmit a dát mu vodu?'," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist