https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kazdou-treti-jizdu-autem-s-detmi-do-skoly-je-mozne-snadno-nahradit-jinou-formou-dopravy-zjistilo-cdv
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Každou třetí jízdu autem s dětmi do školy je možné snadno nahradit jinou formou dopravy, zjistilo CDV

22.2.2016 12:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
Děti v brněnské ZŠ Arménská si nejvíce oblíbily koloběžky.
Děti v brněnské ZŠ Arménská si nejvíce oblíbily koloběžky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | archiv ZŠ Arménská v Brně
Je to hezký příklad sebeposilující zpětné vazby. Rodičům se zdá, že každé ráno se jejich děti musí před školou proplétat velkou spoustou aut. A protože se jim to nezdá bezpečné, raději své dítě do školy odvezou autem. Čím sami přispívají k tomu, že dopravní situace před školou je nebezpečná. Podle aktuálního průzkumu Centra dopravního průzkumu, v.v.i (CDV) se ukazuje, že každou třetí cestu autem s dětmi do školy je možné bez složitých dopravních opatření nahradit jinou formou dopravy. CDV se připojilo k mezinárodní kampani a od roku 2014 organizuje pro školy dopravně motivační hru „Oblékáme hada Edu“. Jejím cílem je naučit rodiče a děti používat k cestě do školy jiné prostředky než auto.
 

České školy se stále častěji potýkají s ranní dopravní špičkou. „Více než čtvrtinu dětí dováží do školy rodiče automobilem. Hra s názvem Oblékáme hada Edu má pomoci zlepšit situaci. Pokud se rodiče domluví, že budou parkovat v docházkové vzdálenosti od školy, střídat se v přivážení dětí, pomáhají tím nejen zvýšit bezpečnost, ale také zlepšit kvalitu vzduchu, který děti dýchají,“ komentuje to Jiří Jedlička z Centra dopravního výzkumu.

„Pro některé rodiny je organizačně nutné dovážet děti do školy autem. Naše akce míří na ty rodiny, které mohou využít jiný způsob dopravy a nezpůsobí jim to vážné komplikace,“ říká Danuše Strnadová z CDV, která má na starosti organizaci hry v České republice.

Do hry se zapojily již první školy v 19 českých a slovenských městech a obcích, mezi jiným například v Brně, Jihlavě, Českých Budějovicích nebo v Lysé nad Labem. Jak se ukázalo, děti dokázaly přestoupit z aut při každé třetí cestě, kterou původně absolvovaly s rodičem autem. Podíl šetrnějších cest tak vzrostl z původních 73 % na 84 %. Děti měly v rámci kampaně možnost nejen soutěžit, s pomocí hada Edy se podařilo ušetřit cca 5 tun emisí CO2. V evropské kampani se pomocí změny dopravního chování již podařilo ušetřit přibližně 226 tun emisí CO2.

Podle organizátorů děti hra baví a rády se zapojují.
Podle organizátorů děti hra baví a rády se zapojují.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | archiv ZŠ a MŠ Kaštanová v Třinci

Většina českých škol zaznamenala během hry výrazné zlepšení, místy až o více než 20 %. „Zapojit se do mezinárodního projektu jsme se prvotně rozhodli z důvodu velmi špatné dopravní situace ráno před školou,“ říká třídní učitelka Petra Zemanová, která učí na škole J. A. Komenského v Lysé nad Labem. Vyhodnotit akci pomohl dotazník, který škola rozeslala rodičům dětí. „Velká část rodičů upozornila na několik nedostatků, například na chybějící přechody nebo stojany na kola,“ komentuje výsledky Petra Zemanová. Škola se rozhodla jít ještě o krok dále a ve spolupráci s dopravní komisí města chystá pro tento rok několik dopravních opatření, která mohou zvýšit bezpečnost před školou.

Kampaň v základních školách má kromě ochrany životního prostředí a dopravní bezpečnosti také přispět k řešení nedostatku pohybu u školních dětí. Doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) na hodinu pohybu denně splňuje pouze pětina dívek a čtvrtina chlapců. Zjistil to mezinárodní výzkum HBSC z roku 2010.

Polepený had Eda ve škole v Orlové.
Polepený had Eda ve škole v Orlové.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

I v České republice narůstá podíl dětí s nadváhou. Mohou za to především stravovací návyky, sedavý způsob života a nedostatek pohybu. Mezi chlapci ve věku 11-15 let se nadváha nebo obezita týká 19 % z nich (tedy prakticky každého pátého). Právě ve škole se přitom vytvářejí základní návyky, které obvykle ovlivňují životní styl po celý život. Dospělí v Česku přitom bojují s nadváhou a obezitou ještě častěji - více než polovina dospělých Čechů (57 %) má vyšší než normální hmotnost.

Hra „Oblékáme hada Edu“ nabádá místo sezení v autě k jinému přirozenému pohybu – chůzi, jízdě na kole či koloběžce. Hra je českou verzí původně belgického lokálního projektu „Traffic Snake Game“, který nyní probíhá ve více než 1500 školách ve 20 evropských zemích.

Hra cílí na děti mladšího školního věku, které motivuje k tomu, aby při cestách do školy využívaly různé způsoby dopravy. Kromě jiného patří mezi takové způsoby například i tzv. carpooling, spolujízda, kdy více spolužáků sdílí cestu autem a v dopravě do školy se rodiče střídají.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist