Kde je pravda o klíněnce?
V nich jste se ptali, zda je skutečně nejvhodnějším přípravkem proti klíněnce Karate. Jiní čtenáři zase reagovali na článek prof. Povolného, který vyšel ve zvláštní příloze časopisu Veronica, věnované klíněnce.
Profesor Povolný ve svém článku píše, že jírovcům žádné reálné nebezpečí nehrozí, že v akci "Stromy v tísni" jde o "klasickou ukázku zneužití odborného problému k manipulaci veřejnosti a nezasvěcených institucí".
Zavolali jsme do Centra pro trvale udržitelný rozvoj, která zřizuje linku Stromy v tísni. Podle vyjádření pracovníků Centra jsou výroky pana prof. Povolného téměř žalovatelné. Bližší vyjádření k jeho článku poskytne teprve Marek Mráz ve svém článku v nejbližších číslech časopisu Veronica.
V souvislosti s hubením klíněnky jírovcové se objevují doporučení používat přípravky na bázi inhibitorů tvorby chitinu (např. Dimilin nebo Alsystin), které brání syntéze chitinu v pokožce hmyzu, což znemožňuje svlékání housenek či tvorbu pokožky embryí.
Tento způsob hubení klíněnky však podle pracovníků linky "Stromy v tísni" není lepší než hubení pomocí Karate. Inhibitory tvorby chitinu jsou požerové insekticidy, to znamená že, aby byly účinné, musí se dostat do trávicího traktu hmyzu. Aplikují se proto na listy stromů, kam prý mohou sedat i jiné druhy než klíněnka jírovcová. Oproti tomu Karate je insekticid dotykový, má sice obecně širší záběr, než inhibitory chitinu, ale aplikuje se pouze na kmen stromu v době páření klíněnky. Jedné se tedy o daleko menší plochu a menší časový rozsah aplikace. Ve výsledku je prý jeho účinnost daleko užší. (V době páření klíněnky na kmen jírovce prý jiný hmyz nesedá.)
reklama