https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kde-to-co-kupujete-skodi-norsti-vedci-znaji-odpoved
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kde to, co kupujete, škodí? Norští vědci znají odpověď

29.11.2016 01:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zatímco ještě v sedmdesátých letech se drtivá většina zboží spotřebovala v té samé zemi, kde bylo vyrobeno, dnes už to dávno neplatí.
Zatímco ještě v sedmdesátých letech se drtivá většina zboží spotřebovala v té samé zemi, kde bylo vyrobeno, dnes už to dávno neplatí.
Ukázat, kde to, co kupujete, škodí. Taková je funkce nového „globálního“ mapového modelu horkých míst, který sestavuje Norská universita věd a technologii (NTNU) ve spolupráci s japonskou akademií Sihnshu a Yale University ve Spojených státech. Pomáhat by tato interaktivní mapa měla vládám i jednotlivcům. A jak to celé funguje?
 

„Globální trh do značné míry změnil to, jaké zboží a kde ho pořizujeme,“ začíná s popisem autor projektu Daniel Moran, docent na oboru Průmyslové ekologie NTNU. Zatímco ještě v sedmdesátých letech se drtivá většina zboží spotřebovala v té samé zemi, kde bylo vyrobeno, dnes už to dávno neplatí. Globální outsourcing a laciná dálková přeprava zboží nám umožňuje pořizovat si nejrůznější produkty z míst velmi vzdálených. „Čím dál od nás ale země původu je, tím komplikovanější je pak pochopit ekologické důsledky výroby a spotřeby zboží,“ dodává Moran. Proto se rozhodl sestavit interaktivní mapu, která by tyto dynamické jevy zachytila.

„Představte si třeba svůj mobilní telefon,“ pokračuje Moran. „Jako spotřebitel si jeden pořídíte, a aniž byste to tušili, s velmi velkou pravděpodobností byl vyroben v Asii. Není to ale „mobil z Číny“. Řada jiných společností napříč celým světem totiž zásobovala výrobce mobilního telefonu surovinami, aby jej pro vás mohli vyrobit.“ A teď to nejpodstatnější. „Každá z těchto individuálních činností měla různý dopad na životní prostředí, ve všech těchto dotčených zemích.“ Je to prostě trochu odlišný pohled na věc, než jaký nabízí klasická ekologická stopa. Ta se soustředí na celkové vyčíslení emisí, ale nepřiřazuje dopady ke konkrétním lokacím.

V případě mobilního telefonu to ale není jen otázka vzniku elektroodpadu u vás doma. Je to i konečná ekologická stopa těžby koltanu v pralesích Konga nebo zpracování telluru v Číně, doprovázená pochopitelně o následky průmyslové výroby někde v Indii a transportu materiálu či zboží na všech úrovních výrobního procesu. „Vlády a kontrolní úřady sice mohou zatlačit na výrobce konkrétního telefonu, aby se postaral o snížení míry, s jakou znečišťuje životní prostředí, aby snížil svou ekologickou stopu, “ říká Moran. „Může se mu to podařit. Ale už to neřeší dopady těžby prvotních surovin, ze kterých daný výrobce mobil sestavuje.“ Jeho interaktivní mapa to ale dokáže.

V daném příkladu s mobilním telefonem byste označili konkrétní značku výrobku, a „rozsvítí“ se vám oblasti a regiony, ve kterých tento mobilní telefon, ještě ve formě surovin, vliv na životní prostředí měl. „Dozvíte se, kdy, kde a v jaké fázi výroby ty dopady na životní prostředí skutečně jsou.“ Není to pochopitelně snadné, a vyžaduje to detailní porozumění problematice životního prostředí, ekonomiky a výroby.

„Nikdo se o nic takového zatím nepokoušel,“ říká Moran. „Přitom je to logické. Prostorově zaměřit škody na životním prostředí a výrobu, a propojit je globálními dodavatelskými řetězci.“ Inovativní prvek, propojení environmentálních problémů a ekonomických operací, má pomoci vládám pochopit důsledky jednotlivých rozhodnutí. „V ten okamžik totiž můžete začít se skutečným čištěním výroby a ekologizací provozů. Špinavé jsou totiž celé dodavatelské řetězce a zdroje surovin, ne jen sami producenti výrobků, na které regulace a omezení dopadají.“

Více viz Environmental Science and Technology.
reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist