Ke splnění klimatických závazků potřebuje EU podporu veřejnosti
Bylo uděláno velmi málo pro to, aby byla veřejnost informována o důležitosti boje proti globálnímu oteplování. Přitom podle Evropského konzultačního fóra o životním prostředí a udržitelném rozvoji přispívá třeba spalování k celkovým emisím z celé jedné třetiny a doprava ze druhé.
"Dělalo se velmi málo pro to, aby byli lidé informovaní a přesvědčení o správnosti věci", říká se ve zprávě Fóra, která byla vypracována představiteli průmyslu a obchodních sdružení, odborníky na životní prostředí, lokálními autoritami a spotřebitelskými skupinami.
"Musí to být napraveno širokou kampaní pro uvědomění veřejnosti, citlivě a inteligentně připravenou, jinak nebude veřejnost v boji proti klimatické změně vynakládat potřebné úsilí," doplnil.
Podle Kjótského protokolu z prosince 1997, musí EU snížit emise 6 skleníkových plynů o 8% oproti hodnotám v r. 1990, a to v letech 2008-2012, procenta jsou rozdělena mezi 15 zemí Unie různě.
Fórum též volalo po změně postoje ke klimatickým změnám mezi chudšími státy Unie na jihu Evropy.
"Tyto země musí být především přesvědčeny o tom, že klimatická změna jako problém existuje, že to není výmysl z neznámého centra za stejně tak neznámým účelem," říká se ve zprávě.
Vlády států EU uvízly v současnosti na mrtvém bodě nad plány o společné strategii plnění závazku.
Vyjednávající strany jsou povinny se setkat za dva týdny na schůzce, která je posledním pokusem dokončit rozdělení závazku. Pokud nedojde k dohodě, sejdou se ministři životního prostředí na mimořádném setkání 18. května v Bruselu.
reklama