Ke stavbě hliníkárny v Neštěmicích chybí jen stavební povolení
Náměstek primátora Ústí nad Labem Václav Pucherna (Strana zelených) uvedl, že ministerstvo životního prostředí vydalo na základě povinného řízení EIA ke stavbě továrny souhlasné stanovisko. Sekundární výroba hliníku představuje takzvaný velký zdroj znečištění. Roční emise prachu, oxidu siřičitého nebo plynového fluoru by podle expertů neměly při výrobě hliníků z dovezených odpadů přesáhnout platné české i evropské limity. Starosta Neštěmic a zástupce hejtmana Ústeckého kraje Pavel Tošovský (ODS) zdůraznil, že podobné provozy na sekundární výrobu hliníku úspěšně fungují v Norsku, odkud je majoritní vlastník společnosti Aluczech, nebo ve Spolkové republice Německo. Odpad z výroby v Neštěmicích má být převážen do Norska, kde má být uložen. Ústecká Strana zelených včetně náměstka primátora Pucherny s výstavbou továrny v Neštěmicích nesouhlasila. "Když jsme chtěli v této věci získat podporu sdružení Přátelé přírody, řekli nám, že je více zajímají lomy a výstavba budoucích jezů na Labi," dodal Pucherna.
Primátor Ústí nad Labem Miroslav Pátek řekl, že ústečtí radní se v otázce výstavby hliníkárny v Neštěmicích na konečném usnesení pro různost názorů neshodli. Zdůraznil, že stanovisko města v této záležitosti není vůbec rozhodující, neboť hlavní rozhodovací pravomoc patří ministerstvu životního prostředí , okresnímu a nyní krajskému úřadu a dalším státním institucím.
Pátek odmítl vyjádření občanských aktivit a ekologického sdružení Přátelé přírody, že veřejnost nebyla s výstavbou továrny na sekundární výrobu hliníku včas seznámena. Zdůraznil, že všechny povinnosti vyplývající ze zákona radnice v tomto směru splnila. Náměstek ústeckého primátora Miroslav Harciník (ODS) vyjádřil názor, že nadměrná medializace kolem výstavby hliníkárny je v posledních dnech zbytečné emotivní a postrádá věcné argumenty. "Rozhodně v Neštěmicích nebude hliníkárna jako ve Žiaru nad Hronou na Slovensku," dodal Harciník.
reklama