Keller na Kontrasummitu ostře kritizoval politiku Světové banky
Keller hovořil o finanční pomoci SB a MMF prostřednictvím úvěrů a půjček. Půjčky pro "často megalomanské projekty" znamenají nutnost splnit jisté podmínky, jako je kontrola ekonomiky, podle Kellera také často radikální zásah do hospodářství a ovlivnění exportu - s tím souvisí migrace lidí do měst, kde pracují v továrnách, a na venkově monokulturní chemizované zemědělství.
Zásadní je však podle sociologa Kellera "rozpad místních sociálních kultur, které jsou nenahraditelné". Ten má podle něj za následek zeslabení norem pro životní prostředí a odbourání sociálních práv. Náklady na ekologii a chod sociálních skupin bere SB a MMF podle Kellera pouze jako "mrhání peněžními prostředky". Půjčkou si prý SB zajistí kontrolu nad národním hospodářstvím a získá přístup k přírodním zdrojům.
Český sociolog také připomněl kauzu údajného vnitřního oběžníku SB, v němž někdejší (1990 - 1993) hlavní ekonom SB Larry Summers navrhl, aby se "špinavý" průmysl přesunul do chudých zemí, a jako důvod uvedl, že zdraví a životní prostředí lidí v ekonomicky slabších zemích jsou levnější než životní prostředí obyvatel bohatých kapitalistických zemí, a že přírodní zdroje rozvojových zemí nejsou dostatečně využity.
reklama