Khaleej Times: V pákistánském Lahore se motýlí populace snížila o 90 procent
„V Lahore se před 15 lety vyskytovalo šest hlavních čeledí motýlů: Caplio, Precis, Eurema, Colotis, Danaus a Catopsila, ale postupně vyhynuly,“ říká ochránce Zulfigar Ali. „Každá z těchto čeledí se skládá z několika druhů. Umělá výsadba připravila motýly o potravu, protože každý z těchto druhů se živil nektarem ze specifické rostliny.“
Podle Aliho by motýl, který se živí například nektarem z růže, nepil nektar z jasmínu. Někteří motýli dokonce dávají přednost hořčicovým plantážím, dodává Ali. Od chvíle kdy začalo mizet jejich přirozené prostředí počet motýlů se výrazně snížil.
Nejlépe se dařilo motýlům v Lahore na místě zvaném Lawrence Gardens. Nadměrné užívání insekticidů a chemických postřiků zapříčinilo veliký úbytek jejich populace. Podle Aliho narušil úbytek motýlů celý tamní ekosystém. Řada ptáků se jimi totiž živí.
Podle článku v Khaleej Times ze dne 16. 9. 2006.
reklama

