Köhler: Globalizace je zdrojem krizí a turbulencí
Ten zároveň prohlásil, že jednat se bude i o fenoménu globalizace, o tom, co přináší špatného. Výraznou změnu postoje fondu ke globalizaci však Köhler odmítl. "Globalizace má sice nepřátele, ale nesmíme panikařit, když světová ekonomika dále roste," řekl. Řešení přitom vidí v hledání nástroje k tomu, aby globalizace s sebou nesla dobré výsledky, aby se růst produktivity a příjmů dotkl celé zeměkoule a ne jen některých zemí. Köhler přiznal, že se "globální ekonomika dramaticky změnila a je zdrojem krizí a turbulencí." Jménem fondu zopakoval, že MMF se chce výrazně zasadit o oddlužení nejchudších zemí, přičemž 20 z nich by podle něj mohlo být oddluženo už do konce roku.
První muž MMF také připomněl, že dnes je to přesně 10 let, co Česká republika opět vstoupila do MMF. "Toto setkání v Praze je zvláštní, speciální, protože se poprvé koná v postkomunistické zemi a v dějišti sametové revoluce. Děkuji organizátorům, vládě a prezidentu Havlovi za to, že to tak krásně připravili," rozplýval se během svého projevu Köhler.
Horst Köhler je ve své funkci krátce, do úřadu nastoupil teprve 1. května 2000, aby nahradil Michela Camdessuse, odcházejícího do důchodu. Byl jednomyslně zvolen Výkonnou radou MMF. Než se stal výkonným ředitelem MMF, pracoval nejprve jako náměstek německého ministra financí, poté byl prezidentem německé asociace spořitelen a nakonec prezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj EBRD.
Horst Köhler je osmým výkonným ředitelem MMF. Narodil se v roce 1943 ve válečném Polsku, je ovšem německé národnosti, má dvě děti.
Vrtulníky české policie už zahájily pravidelné hlídky nad Prahou. Foto: Jiří Jiráček
Předešlí výkonní ředitelé: 1946-1951 Camille Gut (Belgie) 1951-1956 Ivar Rooth (Švédsko) 1956-1963 Per Jacobsson (Švédsko) 1963-1973 Pierre-Paul Schweitzer (Francie) 1973-1978 H. Johannes Witteveen (Nizozemí) 1978-1987 Jacques de Larosiére (Francie) 1987-2000 Michel Camdessus (Francie)
reklama