https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kiska-vetoval-zakon-proti-mnozitelum-psu-vytky-meli-i-odbornici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kiska vetoval zákon proti množitelům psů, výtky měli i odborníci

3.3.2017 11:00 | BRATISLAVA (ČTK)
Ministerstvo přiznalo, že chov psů není na Slovensku dostatečně kontrolován. Někteří odborníci dlouhodobě upozorňovali na případy, že psi za účelem chovu štěňat žijí v nevyhovujících podmínkách.
Ministerstvo přiznalo, že chov psů není na Slovensku dostatečně kontrolován. Někteří odborníci dlouhodobě upozorňovali na případy, že psi za účelem chovu štěňat žijí v nevyhovujících podmínkách.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Slovenský prezident Andrej Kiska vetoval zákon, kterým poslanci chtěli zakročit proti takzvaným množitelům psů. Hlava státu se ztotožnila s výhradami odborníků, že parlamentem schválená předloha by v praxi ale spíše poškodila poctivé chovatele. Vyplývá to z textu Kiskova rozhodnutí, o kterém včera ČTK informovalo tiskové oddělení prezidentské kanceláře.
 

"Prezident ocenil snahu předkladatelů zákona zavést regulaci činnosti tzv. množitelů psů, protože ve Slovenské republice je velmi rozšířené nekontrolované množení psů s cílem prodávat štěňata, a to hlavně do zahraničí. Hlava státu je zároveň přesvědčena, že schválená právní úprava neřeší tyto problémy vhodným způsobem a nepřinese očekávané zlepšení v této oblasti," uvedla prezidentská kancelář.

Prezident také poukázal na to, že poctiví chovatelé psů by podle zákona v případě prodeje byť jen jednoho štěněte ze svého chovu museli mít živnostenské oprávnění. Norma by zároveň velké skupině zaměstnanců, jako například úředníkům, policistům či vojákům, od května znemožnila prodávat štěňata, protože tyto skupiny pracovníků mají ze zákona zákaz podnikat. Podle Kisky lze nová pravidla chovu obcházet předstíráním, že štěňata jsou darována.

Na zmiňované nedostatky zákona krátce po jeho schválení ve sněmovně upozornilo v únoru slovenské ministerstvo zemědělství. Tvrdilo, že obsahuje mnoho mezer, které brání přísněji postihovat nepoctivé chovatele, a že by měl negativní dopad na chov národních plemen. Úřad také uvedl, že na podzim připraví velkou novelu zákona o veterinární péči, která by měla obsahovat i opatření proti takzvaným množitelům psů.

Ministerstvo přiznalo, že chov psů není na Slovensku dostatečně kontrolován. Někteří odborníci dlouhodobě upozorňovali na případy, že psi za účelem chovu štěňat žijí v nevyhovujících podmínkách, bez veterinárního vyšetření a vhodné stravy. Několik podezřelých případů převozu štěňat ze Slovenska v minulosti vyšetřovali například policisté v Rakousku či Itálii.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Adrian Bobok
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist