https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kladno-chce-zvysit-poplatek-za-svoz-odpadu-kvuli-rustu-nakladu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kladno chce zvýšit poplatek za svoz odpadu kvůli růstu nákladů

19.11.2019 00:15 | KLADNO (ČTK)
Kladno chce zvýšit poplatek za svoz odpadu kvůli růstu nákladů v posledních letech. / Ilustrační foto
Kladno chce zvýšit poplatek za svoz odpadu kvůli růstu nákladů v posledních letech. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Maaark / Pixabay
Kladno chce zvýšit poplatek za svoz odpadu kvůli růstu nákladů v posledních letech. Poplatek od posledního zdražení v roce 2013 činí 600 korun na osobu. Náklady spojené s odpadem jsou teď pro město v průměru kolem 1100 korun na obyvatele. O kolik vzroste částka vybíraná od lidí, zatím město nezveřejnilo, definitivně rozhodnou v prosinci zastupitelé, informovala mluvčí radnice Lucie Steinerová.
 

Cílem zvýšení poplatku, který se netýká dětí do tří let a seniorů starších 70 let, je snížit rozdíl mezi příjmy a náklady města na nakládání s odpady. Loni činily náklady na odpady v Kladně více než 76 milionů, město vybralo prostřednictvím poplatků 35 milionů a obdrželo dalších sedm milionů korun za vytříděný odpad, z rozpočtu tedy doplácelo 34 milionů korun. Roste i množství odpadu, zatímco v roce 2011 ho Kladeňáci ve městě vyprodukovali téměř 18.200 tun, minulý rok přes 20.300 tun.

"Po analýze celé situace je jasné, že rozdíl mezi příjmy a náklady na komunální odpad stále roste. Poplatky za odpady se nezvyšovaly několik let. Od roku 2000 se zvýšily pouze jednou, a to ze 492 korun na 600 korun v roce 2013. Posledních šest let tedy v cenách není zahrnuta ani inflace, ceny služeb, pohonných hmot ani nové technologie," řekl kladenský primátor Dan Jiránek (ODS).

Město v posledních letech zajistilo více kontejnerů a speciálních nádob, které umožňují třídění odpadu. "V ulicích města jsou k dispozici, vedle kontejnerů na komunální odpad, také kontejnery na plasty, papír, dva druhy skla, elektroodpad a také bioodpad. Vedle klasických kontejnerů se staráme také například o podzemní kontejnery na tříděné odpady, jejichž provoz přináší více prostoru v ulicích, ale také náročnější manipulaci," dodal vedoucí kladenského odboru životního prostředí Radovan Víta. Kladno bude také potřebovat nový sběrný dvůr v Kročehlavech.

Například v Berouně, Stříbře, Přerově, Chebu a dalších městech je dnes poplatek za odpady o 100 korun vyšší než v Kladně, v Humpolci o 180 a v Kaplicích se platí 850 Kč ročně. O zvyšování poplatku za odpad budou v prosinci rozhodovat i rakovničtí zastupitelé. Zde poplatek činí stejně jako v Kladně 600 korun ročně. Výdaje za rok dosahují zhruba 16,5 milionu korun, na poplatcích město vybere přibližně osm a půl milionu korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist