https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kladno-pripravilo-dalsi-mista-pro-louky-s-kvetoucimi-rostlinami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kladno připravilo další místa pro louky s kvetoucími rostlinami

20.6.2021 00:46 | KLADNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Kladno připravilo nová místa, kde vzniknou louky s kvetoucími rostlinami. Plán sečí trávy město přizpůsobuje množství srážek i době květu. Druhově pestré osivo chce radnice dávat též na místa po opravách podzemních sítí. ČTK to řekla mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.
 

"V minulých týdnech jsme připravovali terén pro založení luk hned na šesti místech, a to v ulicích U Hvězdy, Na Vyhaslém, Hřebečská, Dr. Foustky, Budapešťská a na náměstí Sítná. Po stržení starého trávníku, odplevelení a navezení nového substrátu můžeme nyní takto upravené prostory postupně osívat vhodnou luční směsí," uvedl primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

Už loni nechalo Kladno založit několik pokusných ploch s různým typem osevních směsí, které vytvářejí vhodné prostředí pro hmyz, zvyšují rozmanitost přírody a prospívají klimatu. Nyní město ve vytváření podobných lokalit pokračuje.

Novinkou je osívání holých ploch vzniklých na zasypaných výkopech. Zatímco dříve se na ně dávala běžná travní směs, nově to bude směs s rozmanitými druhy. Kladno může podle smluv i interních dohod zastavit seče v případě suchých a horkých období i vybrat místa pro mozaikové seče. "Ve vnitroblocích sídlišť máme v plánu ponechat plochy jako pobytovou zeleň, tedy střižené a v kontrastu k nim kvetoucí plochy ponechané městské fauně jako zdroj obživy a úkrytu. Tyto plochy by se měly v seči střídat a vytvářet ony vzpomínané mozaiky," řekla Růžková. Naopak parky a okolí hlavních silnic nechává upravit pravidelně.

"V prvním kole sečí (duben/květen) necháváme sekat všechny plochy, včasnou první sečí se podporuje odnožování trav a houstnutí trávníků. V dalších kolech už rozkvétají v trávníkách byliny, v tuto chvíli již můžeme vybírat plochy, které sekat nechceme a ponecháváme kvetoucím rostlinám prostor pro růst," dodala Růžková. Primárně podle ní město v tomto období seká severní zastíněné strany, kde se daří kopřivám a šťovíkům, stejně jako slunná místa s porostem ječmínku myšího.

Rakovník pro letošek vzhledem k minulým sušším rokům plán sečí u několika ploch snížil, ale vzhledem k deštivému jaru je podle mluvčí radnice Kateřiny Hradilové možné, že se počet sečí bude muset zase zvýšit. Vedení města loni nechalo založit druhově pestré luční plochy. "Momentálně máme květnaté louky u Pražské brány, u Tyršova koupaliště a v lokalitě Hájek," uvedla mluvčí. Dodala, že další město zatím neplánuje. Podobně jako v Kladně a Mělníku se i v Rakovníku potýkají s velmi rozličnými požadavky veřejnosti na sekání trávy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist