https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kladrubsky-hrebcin-chce-v-zari-predvest-jizdu-s-rekordnim-24sprezim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kladrubský hřebčín chce v září předvést jízdu s rekordním 24spřežím

5.7.2024 00:30 | KLADRUNY NAD LABEM (ČTK)
Starokladrubští koně, které hřebčín chová, plní svojí původní roli ceremoniálních koní, zejména na královském dvoře v Dánsku a ve Švédsku.
Starokladrubští koně, které hřebčín chová, plní svojí původní roli ceremoniálních koní, zejména na královském dvoře v Dánsku a ve Švédsku.
Foto | Lubomír Havrda / Wikimedia Commons
Národní hřebčín Kladruby nad Labem se chystá na podzim vytvořit nový český rekord. Vozataj Jiří Nesvačil chce předvést jízdu se čtyřiadvacetispřežím, což se v Česku zatím nikomu nepodařilo. Za sebou tak bude zapřaženo 12 párů koní, řekl ČTK ředitel hřebčína Jiří Machek.
 
"Kočár táhne vlastně pár, který je přímo u oje, nejblíž kočáru. Dopředu se dávají nejspolehlivější koně, protože ti vedou spřežení, nesmějí se ničeho leknout a musí být naprosto spolehliví," uvedl Machek. Ostatní koně uvnitř spřežení se tak vlastně "vezou".

Na tak dlouhé spřežení si musel hřebčín dát u svých sedlářů vyrobit speciální opratě pro čelní dvojici koní, které měří 35 metrů. Ke každému páru vede levá a pravá oprať, všechny řemeny dohromady měří kolem 300 metrů a váží 52 kilogramů. Vozataji se během jízdy pronesou, i když v rukou bude držet jen část jejich váhy, další bude spočívat na koních.

Dosavadní rekord drží rovněž kladrubský hřebčín. Vytvořil jej v roce 2008 Vladimír Vozáb s dvaadvacetispřežím. O nový se Jiří Nesvačil pokusí 14. září na každoroční zábavní akci pro rodiny Kladruby naruby. Kvůli délce spřežení se nepojede na nádvoří, kde se vytočí nanejvýš čtrnáctispřeží, ale na závodišti, které má větší rozměry.

Starokladrubští koně, které hřebčín chová, plní svojí původní roli ceremoniálních koní, zejména na královském dvoře v Dánsku a ve Švédsku. Skvěle se hodí pro soutěžní spřežení a klasickou drezuru. Pro svojí klidnou a vyrovnanou povahu jsou často využíváni pro hipoterapii a jsou vhodní pro volnočasové ježdění.

Starokladrubské koně je možné potkat i v parcích a ve městech, jako jsou Pardubice, Ostrava a Praha, kde jsou využíváni pro pracovní účely u jízdní policie. Kromě toho jsou k vidění při různých slavnostech a kulturních akcích po celé České republice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist