Klaus: Environmentalisté ohrožují svobodu a demokracii
Prezident Václav Klaus na křtu své knihy Modrá, nikoli zelená planeta. | |
Foto: Hugo Charvát/Ekolist |
Na sto dvaceti stranách se český prezident vyrovnává se současnou ekologickou politikou boje proti změnám klimatu i s myšlenkovým zázemím "environmentalistického" hnutí. Hned v úvodu se Václav Klaus hlásí k myšlence „liberálů klasického typu,“ podle kterých „největším zdrojem ohrožení svobody, demokracie, tržní ekonomiky a prosperity na konci dvacátého a počátku dvacátého prvního století přestal být socialismus (…), ale stala se jím ambiciózní, velmi arogantní a téměř bezskrupulózní ideologie politického hnutí, které původně skromně a snad i s dobrými úmysly, začínalo s tématem ochrany životního prostředí, ale které se postupně přeměnilo na s přírodou téměř nesouvisející environmentalismus“.
„Environmentalismus je pro mě širší pojem, než jen ekologismus, který řekněme spojujeme s ekologickými aktivisty, ale mně šlo o to zahrnout do tohoto pojmu i politické představitele,“ vysvětlil prezident výběr klíčového slova celé knihy. „Pro mě se jedná o politickou ideologii, která je prakticky v celém spektru našich politických stran, která je širší, než úzké stranické zařazení,“ dodal ještě Václav Klaus.
Členové organizace Greenpeace demonstrují v průběhu křtu knihy Václava Klause. | |
Foto: Hugo Charvát/Ekolist |
Publikaci, kterou vydalo nakladatelství Dokořán, začíná Václav Klaus myšlenkou, že zpráva o zvýšení průměrné teploty o 0,6 stupně Celsia za poslední století vyvolává ihned potřebu radikálních opatření. „Já opravdu nevidím v tomto čísle nic hrozivého, myslím si, že jde o víceméně přirozený výkyv přírody,“ prohlásil dnes český prezident. „Nepolemizuji s klimatology, čtu svýma očima argumenty jedněch i druhých, ale hodnotím ta data, což jako člověk znalý statistiky dokážu,“ řekl Václav Klaus.
Navíc prezident připomněl, že podle autorů z magazínu World Economics se do dvou stupňů oteplení nedá vůbec mluvit o negativních dopadech, naopak zřejmě převáží pozitivní efekty. „Vraťme tu debatu k tomu, zda je 0,6 stupně hodně nebo málo, nakolik k oteplování přispívá více člověk nebo sluníčko, bavme se tom, zda je vůbec nějaká tragédie, že se průměrná teplota zvýšila o 0,6 stupně nebo jestli je to úplně jedno,“ řekl Václav Klaus.
Prezident se v této souvislosti pustil do kritiky tzv. „hokejkového grafu“. Podle tohoto grafu byla průměrná teplota Země zhruba devět set let v podstatě konstantní a na počátku dvacátého století prudce vystřelila nahoru. Tento graf se stal symbolem zprávy Mezivládního panelu o klimatických změnách v roce 2001. Později byla však jeho metodika zpochybňována s tím, že výkyvy teplot v minulosti byly přece jen větší, než původní model předpokládal. „Každý z environmentalistů by měl teď být deset let ticho, kát se, sypat si popel na hlavu a omlouvat se nám všem a těm politikům, které zbulíkovali na kjótský protokol a další opatření,“ prohlásil český prezident.
reklama
Online diskuse
Není problém, žít kousek od přírody - 18. 5. 2007 - Petr P.Dano, v dnešní době, není problém, žít na místě, kde je kousek do přírody, kde je opravdový klid , přestěhovat se na malou vesnici (50 obyvatel) žádný obchod, ani hospoda, proto se sem lidi nehrnou a jsou tady i volné pozemky, i s chalupy na prodej. Do města (25 tisíc obyvatel) dojíždím autobusem do práce (12 km). Je spusta chalup na prodej i v jiných vesnicích. Před rokem jsme se přestěhovali z města. V dnešní době, chtějí většinou mladí lidé pryč z vesnic do měst za kulturou a konzumem. Skoro každej se divil, do jakýho zapadákova se chceme přestěhovat. |