Klimatické změny některými ptákům svědčí
Mladí badatelé odhalili, že ohně v Chihuahuanské poušti naopak pozitivně přispívají k rozšíření areálu některých druhů ptáků. Výsledky vycházejí z tříletého pozorování živočichů na více jak 70 lokalitách v Texasu a východním Mexiku.
„Výsledky přinášejí jedno překvapivé zjištění,“ říká Joseph White, jeden ze spoluautorů a odborníků na požárový management. „Panuje totiž jakési kolektivní přesvědčení, že klimatické změny mohou mít jen negativní následky. My jsme ale přišli s tím, že pro konkrétní druhy ptáků změny v krajině nebudou mít negativní vliv. Spíše naopak, že jejich budoucnost je zajištěna.“ Jinými slovy, v některých případech nemusí nutně změny v ekosystému znamenat přímé ohrožení stávajících živočichů a pro několik z nich může být efekt dokonce přínosný.
Požáry vytvářejí přesně ty pravé podmínky tím, že prosvětlují krajinu a ubírají případné kořisti vhodné úkryty. Studie odhalila, že tři konkrétní druhy – ťuhýk americký (Lanius ludovicianus), křepel šupinkatý (Callipepla squamata) a střízlík skalní (Salpinctes obsoletus) – nejsou postiženi důsledky klimatické změny, která frekventovanějšími požáry přeměňuje borovicové háje na okraji pouště v suchou planinu. Bez prosychání vegetace by v průběhu dalších padesáti let nedocházelo k tolika požárům a okraje pouště by spíše zarůstaly křovinami a trávou.
Článek byl uveřejněn 27. 7. 2011 na serveru ScienceDaily pod názvem „Some Desert Birds Less Affected By Wildfires and Climate Change“.
reklama