Klimatický model pro každého
Repro: Ekolist.cz |
Model „C-Learn climate simulation“ ve zjednodušené formě ukazuje, jak změny v množství vypouštěných emisí vedou ke změnám globální teploty. „Složité modely berou v úvahu nepřeberné množství parametrů, v nichž se plně orientuje pouze několik málo odborníků. Proto lze vítat projekty, které dokážou problém představit jednoduše, srozumitelně a názorně,“ říká Dušan Vácha z Českého hydrometeorologického ústavu.
Zjednodušený model klimatického systému ve spojení s intuitivním ovládáním představuje různé scénáře vývoje emisí definovaných světových regionů. Ty jsou rozděleny na tři skupiny – bohaté země, rozvíjející se ekonomiky a chudé země. Mezi bohaté státy model řadí především USA a země Evropské unie, ale také bývalé státy Sovětského svazu. Rozvíjející se ekonomiky představuje především Čína a Indie, ale také například Mexiko, Brazílie, Jihoafrická republika nebo Pákistán. Poslední kategorii reprezentují především africké státy a malé asijské země. Návštěvníci stránky mohou měnit objem emisí vypouštěných v jednotlivých regionech. Vedle toho mohou snížit či zvýšit množství skleníkových plynů navázaného na lesy – odlesňováním nebo naopak zalesňováním.
Základním výstupem jsou pak grafy vývoje emisí regionů a aplikovaných opatření, nárůst koncentrace CO2 a odhad nárůstu teplot. Pro zvídavější jsou připraveny i další informace. Například podíly jednotlivých regionů na celkových emisích, emise na obyvatele či vzestup mořské hladiny. Model vychází z projekce vývoje emisí, nárůstu atmosférických koncentrací a předpokládané reakce klimatického systému. Změnou základních parametrů lze tvořit vlastní scénáře a porovnávat je mezi sebou.
Model „C-Learn“ je založen na renovovaném modelu "C-ROADS" vyvíjeném v USA skupinou organizací (Sustainability Institute, Ventana Systems a MIT). „O kvalitě modelu svědčí fakt, že je využíván novou administrativou USA a dalšími organizacemi při definování mezinárodních závazků a vyjednávání v rámci Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu,“ říká Dušan Vácha. Podle něj nemá „C-Learn“ tak vysoké ambice, jeho cílem je ilustrace vztahu emise – koncentrace – nárůst teploty pro širokou veřejnost.
reklama
Online diskuse
Jací vědci a jaci politici - 16. 7. 2009 - AlešJe jednoznačné že mnozí nechápou rozdíl mezi vědou a politikou. To že si někdo něco odhlasuje v parlamentu ještě neznamená že je to pravda. Teorie se musí dokázat a ne odhlasovat. Hranice oteplení 2°C co to jako je to je oproti době ledové nebo oproti roku 1235 nebo 1454 ? Nebo proti vrcholu malé doby ledové, oproti současnosti , oproti roku 2000.PS: pro ty si myslí že CO2 stoupá a někde vysoko v atmosféře vytváří obal podobný skleníku - to je pěkná blbost CO2 se drží při zemi je to těžký plyn. Klimatičtí alarmisté jeho vliv přeceňují a ostatní vlivy podceňují nebo dokonce zanedbávají , přestože existují nezvratné důkazy o široké variabilitě klimatu za posledních 1000 let , kterou nezpůsobil CO2 oteplení za posledních 30 let přičítají výlučně vlivu CO2 . Naopak oteplení od roku 1900 do roku 1940 nikoli - tam působily dnes zanedbávané jiné vlivy. To že bylo tehdy např v Gronsku tepleji než dnes už nikoho nezajímá. CO2 má jednoznačně pozitivní vliv na zemědělské výnosy ,protože působí jako hnojivo. Rosliny se stávají odolnější vůči suchu a rychleji rostou. Navíc neexistuje dost levných fosilních paliv , ke spálení aby se mohla zvyšovat lidská produkce CO2 v 2 polovině 21. století tak jak jí předpovídají klimatické modely. Asi si tu levnou ropu máme vymyslet ? Určitě naše schopnost těžit bude větší než dnes, jenže ropa se bude prodávat jedině tehdy když bude levnější opakuji levnější než místní alternativy a jejich ceny také klesají - elektromobily , teplená čerpadla , klesá cena úsporných technologíí atd. Takže ropu za 200USD nebude možné dlouhodobě prodávat ani pro použití v dopravě. Jak stoupne dlouhodobě cena ropy nad 130USD budou se rychle rozvíjet alternativy a jejich ceny budou klesat čím dál tím rychleji.Doprava nemá takovou sertvačnost jako energetika - auta co skutečně jezdí vydží maximálně 10 let. Přesun od jednoho drahého paliva k druhému povede opět k růstu cen - tentokrát uhlí což naplno otevře cestu k jáderným technologiím i mimo rozvinutý svět. Snad kromě států s bohatými fosilními zásobami ropy a uhlí bude v roce 2100 většina světa využívat jádro a OZE. Emice CO2 budou malé a obsah CO2 v atmosféře bude prudce klesat. |