Klimatický model pro každého
Repro: Ekolist.cz |
Model „C-Learn climate simulation“ ve zjednodušené formě ukazuje, jak změny v množství vypouštěných emisí vedou ke změnám globální teploty. „Složité modely berou v úvahu nepřeberné množství parametrů, v nichž se plně orientuje pouze několik málo odborníků. Proto lze vítat projekty, které dokážou problém představit jednoduše, srozumitelně a názorně,“ říká Dušan Vácha z Českého hydrometeorologického ústavu.
Zjednodušený model klimatického systému ve spojení s intuitivním ovládáním představuje různé scénáře vývoje emisí definovaných světových regionů. Ty jsou rozděleny na tři skupiny – bohaté země, rozvíjející se ekonomiky a chudé země. Mezi bohaté státy model řadí především USA a země Evropské unie, ale také bývalé státy Sovětského svazu. Rozvíjející se ekonomiky představuje především Čína a Indie, ale také například Mexiko, Brazílie, Jihoafrická republika nebo Pákistán. Poslední kategorii reprezentují především africké státy a malé asijské země. Návštěvníci stránky mohou měnit objem emisí vypouštěných v jednotlivých regionech. Vedle toho mohou snížit či zvýšit množství skleníkových plynů navázaného na lesy – odlesňováním nebo naopak zalesňováním.
Základním výstupem jsou pak grafy vývoje emisí regionů a aplikovaných opatření, nárůst koncentrace CO2 a odhad nárůstu teplot. Pro zvídavější jsou připraveny i další informace. Například podíly jednotlivých regionů na celkových emisích, emise na obyvatele či vzestup mořské hladiny. Model vychází z projekce vývoje emisí, nárůstu atmosférických koncentrací a předpokládané reakce klimatického systému. Změnou základních parametrů lze tvořit vlastní scénáře a porovnávat je mezi sebou.
Model „C-Learn“ je založen na renovovaném modelu "C-ROADS" vyvíjeném v USA skupinou organizací (Sustainability Institute, Ventana Systems a MIT). „O kvalitě modelu svědčí fakt, že je využíván novou administrativou USA a dalšími organizacemi při definování mezinárodních závazků a vyjednávání v rámci Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu,“ říká Dušan Vácha. Podle něj nemá „C-Learn“ tak vysoké ambice, jeho cílem je ilustrace vztahu emise – koncentrace – nárůst teploty pro širokou veřejnost.
reklama
Online diskuse
To uz radsi starou Cikanku - 19. 7. 2009 - L.MetelkaFafnire, nejsem dr. Pretel, to je snad bystřejšímu čtenáři jasné. Mohu Vás ale ujistit, že moje a jeho názory jsou dost podobné. Ale ten skok od diskuse o "plné podpoře" k datům - to je zase Váš "úkrok stranou". Nicméně už jednou jsem Vám vysvětloval, že za posledních 60 let máme k dispozici data s globálním pokrytím, v desítkách hladin, stovky prvků a v časovém kroku hodin. Tedy velice podrobné meteorologické údaje. Zhruba 160 let zpátky máme dobré údaje hlavně o teplotě, odkaz na práci, která se zabývala přesností těch dat, jsem uváděl. Starší teplotní data nepocházejí z měření, ale z rekonstrukcí a jejich přesnost je ještě o něco nižší než u měřených dat. Nevím, co na tom lze nepochopit. Mrkněte na http://www.ipcc.ch/graphics/ar4-wg1/jpg/fig-6-10.jpg , spodní obrázek...A já jsem z IPCC odvolán nemohl být, neboť jsem v IPCC nebyl... |