https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klimaticti-aktiviste-v-berline-ponicili-umelecke-dilo-na-pocest-nemecke-ustavy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klimatičtí aktivisté v Berlíně poničili umělecké dílo na počest německé ústavy

5.3.2023 18:04 | BERLÍN (ČTK)
Sympatizanti Letzte Generation v posledních měsících zintenzivnili protesty, kterými chtějí veřejnost a vládu přinutit k ráznější ochraně klimatu. Při protestech se mimo jiné lepí k silnicím, ranvejím či uměleckým dílům.
Sympatizanti Letzte Generation v posledních měsících zintenzivnili protesty, kterými chtějí veřejnost a vládu přinutit k ráznější ochraně klimatu. Při protestech se mimo jiné lepí k silnicím, ranvejím či uměleckým dílům.
Klimatičtí aktivisté ze skupiny Letzte Generation (Poslední generace) v sobotu pomazali tmavou hmotou památník německé ústavy, který stojí nedaleko Spolkového sněmu. Informovala o tom agentura DPA, podle které si za to vysloužili kritiku napříč politickými stranami.
 

Skupina uvedla, že její stoupenci "napustili ropou" skleněnou instalaci nazvanou Grundgesetz. Policisté z ní odebrali vzorky husté hnědé tekutiny. Skleněné tabule protestující také polepili plakáty s nápisy jako "ropa nebo základní práva?". Památník tvoří 19 asi tři metry vysokých skleněných tabulí, na kterých je vyryto 19 článků německého základního zákona týkajících se základních práv.

Předsedkyně Spolkového sněmu Bärbel Basová na twitteru napsala, že činem aktivistů z Letzte Generation je otřesena. Ministr spravedlnosti Marco Buschmann připomněl, že základní zákon zakotvuje hodnoty jako svoboda, demokracie a právní stát a že ty nesmí nikdo nikdy pošpiňovat.

Aktivisté uvedli, že dnešní akci namířili proti vládě. "Vláda má z ústavy povinnost chránit základy našeho života a svobodu. Vláda na svoje povinnosti nestačí," prohlašují.

Sympatizanti Letzte Generation v posledních měsících zintenzivnili protesty, kterými chtějí veřejnost a vládu přinutit k ráznější ochraně klimatu. Odmítají těžbu fosilních paliv a demonstrují například za snížení povolené rychlosti v dopravě. Při protestech se mimo jiné lepí k silnicím, ranvejím či uměleckým dílům.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist