https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klimaticti-aktiviste-ve-svycarsku-blokovali-pristup-k-bankam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klimatičtí aktivisté ve Švýcarsku blokovali přístup k bankám

9.7.2019 00:24 | BERN (ČTK)
Několik desítek ekologických aktivistů včera v Curychu a Basileji na několik hodin zablokovalo přístup k sídlům bank UBS a Credit Suisse, které patří k největším švýcarským finančním domům.
Několik desítek ekologických aktivistů včera v Curychu a Basileji na několik hodin zablokovalo přístup k sídlům bank UBS a Credit Suisse, které patří k největším švýcarským finančním domům.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Několik desítek ekologických aktivistů včera v Curychu a Basileji na několik hodin zablokovalo přístup k sídlům bank UBS a Credit Suisse, které patří k největším švýcarským finančním domům. Demonstranti z uskupení Collective Climate Justice (Společná klimatická odpovědnost) podle agentury DPA kritizují, že obě banky financují těžbu ropy, uhlí a plynu.
 
Collective Climate Justice.
Collective Climate Justice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Vchod do ředitelství UBS v Basileji zatarasili demonstranti v bílých ochranných oděvech poleny, vstup znemožňovali i tím, že zde seděli a stáli s transparenty. V Curychu u sídla Credit Suisse využili k zablokování dveří cyklistická kola.

Policie na obou demonstracích stanovina aktivistům lhůtu k odchodu, po jejím uplynutí pak protestující vyvedla. Někteří demonstranti se vyvedení snažili bránit tím, že se na místě připoutali řetězy, které tak policisté podle listu Luzerner Zeitung museli přestříhat.

Aktivisté tvrdí, že švýcarské banky patří k těm, kdo nesou hlavní odpovědnost za globální klimatické změny. DPA v této souvislosti poznamenala, že UBS uvádí, že se od financování firem s negativním přístupem k životnímu prostředí odklánějí a že již neposkytuje peníze na budování nových uhelných elektráren. Finanční ústav Credit Suisse má pak na svém webu prohlášení, ve kterém se hlásí k odpovědnosti za boj proti klimatickým změnám a k podpoře bezuhlíkového a ekologického hospodářství.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist