Koalice Referendum 2000 chce, aby o Temelínu rozhodli občané
"Naše kampaň není zaměřená na přesvědčování lidí proti Temelínu, ostatně ani všechny členské organizace koalice Referendum 2000 pravděpodobně nezastávají protitemelínský postoj," říká mluvčí koalice Petr Štěpánek. Podle něj jde v současné chvíli o to, získat dostatečný počet podpisů pod petici, požadující na poslancích českého parlamentu vyhlášení referenda s otázkou "Jste pro uvedení jaderné elektrárny Temelín do provozu?". "Referendum je standardní nástroj parlamentní demokracie při rozhodování o zásadních otázkách," říká koordinátor kampaně Jan Beránek z Hnutí DUHA. Podle něj právě Temelín takovou "zásadní" otázkou je.
"Už nejde jen o nějaký spor politiků, ale stavba se začíná dotýkat běžného života občanů - znamená sociální dopady v Severních Čechách, ekonomické dopady pro všechny, protože energie z Temelína bude drahá." Podle Beránka znamená navíc Temelín velké bezpečnostní riziko.
Beránek soudí, že iniciativa k vyhlášení referenda může vzejít buď od skupiny poslanců nebo dokonce přímo z vlády. "ČSSD několikrát výslovně podmiňovala spuštění Temelína referendem a sám předseda strany Zeman to několikrát potvrdil. Doufáme tedy, že svůj slib splní a náš požadavek podpoří," říká Jan Beránek. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD) ovšem podle své mluvčí Rity Gabrielové zatím o iniciování referenda neuvažuje. "Pan ministr je vázán usnesením vlády, které stanovuje přesné termíny, týkající se dostavby Temelína a úkoly, především ministerstvu průmyslu a obchodu. Podle něj jde o legitimní vyjádření názoru veřejnosti," řekla dnes Gabrielová EkoListu.
Koalici Referendum 2000 tvoří 74 nevládních organizací nejrůznějšího zaměření od Hnutí DUHA či Greenpeace až po Organizaci pro pomoc uprchlíkům či Sdružení přátel umění "99". Petiční výbor tvoří bývalí ministři životního prostředí Martin Bursík a Ivan Dejmal, filozof Erazim Kohák, Jan Beránek z Hnutí DUHA a šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka.
reklama