https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kolem-velikonocniho-ostrova-vznikne-velka-morska-rezervace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kolem Velikonočního ostrova vznikne velká mořská rezervace

7.9.2017 02:00 | SANTIAGO DE CHILE (ČTK)
Kolem Velikonočního ostrova (na obrázku) vznikne velká mořská rezervace. Chráněná oblast bude na rozloze 720.000 kilometrů čtverečních, což je asi dvakrát tak velké území jako Německo. Ostrov, jemuž se v domorodém jazyce říká Rapa Nui, obývá asi 5000 lidí, z toho asi 40 procent tvoří Polynésané.
Kolem Velikonočního ostrova (na obrázku) vznikne velká mořská rezervace. Chráněná oblast bude na rozloze 720.000 kilometrů čtverečních, což je asi dvakrát tak velké území jako Německo. Ostrov, jemuž se v domorodém jazyce říká Rapa Nui, obývá asi 5000 lidí, z toho asi 40 procent tvoří Polynésané.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | jaboczw / Pixabay
Kolem chilského Velikonočního ostrova, který leží v Tichém oceánu asi 3700 kilometrů od pobřeží Jižní Ameriky, vznikne největší mořská přírodní rezervace v Latinské Americe. Rozhodli o tom obyvatelé ostrova v nedělním referendu, o jehož výsledcích informovala chilská média.
 

"Vytvoří se tak největší chráněná oblast v Latinské Americe, co se týče mořských pobřežních vod," uvedl chilský ministr životního prostředí Marcelo Mena. Chráněná oblast bude na rozloze 720.000 kilometrů čtverečních, což je asi dvakrát tak velké území jako Německo.

Rezervaci bude spravovat vláda a zástupci domorodého obyvatelstva Velikonočního ostrova. Ostrov, jemuž se v domorodém jazyce říká Rapa Nui, obývá asi 5000 lidí, z toho asi 40 procent tvoří Polynésané.

Rozhodnutí zřídit kolem Velikonočního ostrova mořskou přírodní rezervaci přívitali ochránci životního prostředí. "Hlavním problémem Rapa Nui je ilegální rybolov," vysvětlil ekolog Maximiliano Bello. Dodal, že v oblasti se loví zejména tuňáci, žraloci a mečouni. Podle Bella je tam loví ilegálně i řada cizinců, mimo jiné z Japonska, Číny, ale i ze zemí EU, například Španělska.

Část Velikonočního ostrova já už nyní národním parkem, který je od roku 1995 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Proslavily ho zejména tajemné obří sochy, zvané moai. Tyto lidské postavy s velkou hlavou a bez nohou vytvořili domorodí obyvatelé ve 13. až 15. století. Původně jich bylo na ostrově zhruba 900, největší z nich měřila asi 10 metrů a vážila kolem 82 tun.

Dlouho bylo záhadou, jak tak obří sochy obyvatelé ostrova přemisťovali. Jednu z možností ověřil v roce 1986 přímo na ostrově po boku norského cestovatele Thora Heyerdahla český technik Pavel Pavel. "Rozhýbal jsem je ze strany na stranu, podobně jako chodil golem v Císařově pekaři," vysvětlil Pavel svou metodu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist