https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kolumbijske-urady-upozornuji-na-mozny-vybuch-sopky-nevado-de-ruiz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kolumbijské úřady upozorňují na možný výbuch sopky Nevado de Ruiz

2.4.2023 01:06 | BOGOTA (ČTK)
Foto | Alejandro Bayer Tamayo / Wikimeda Commons
Kolumbijské úřady zvýšily stupeň výstrahy pro sopku Nevado del Ruiz, v příštích dnech a týdnech podle nich hrozí větší pravděpodobnost erupce. Informovala o tom agentura Reuters. Ve středu zaznamenala Kolumbijská geologická služba (SGC) největší počet otřesů od roku 1985, od něhož aktivitu sopky sleduje. Tehdejší výbuch a následná lavina bahna a kamení zabila v obci Armero, která je od sopky vzdálená okolo 100 kilometrů, přes 20 000 lidí, zničila i další obce.
 

"Tato úroveň (seizmické aktivity) značí, že v následujících dnech a týdnech by sopka Nevado del Ruiz mohla vybuchnout ve větší míře než za posledních deset let," uvedla ve čtvrtečním prohlášení prohlášení SGC.

Výstraha platí pro pět okresů v okolí stratovulkánu Nevado de Ruiz, který leží západně od kolumbijské metropole.

"Je nutné ověřit a upravit evakuační trasy, místa setkávání a aktualizovat územní strategie reakce," uvedl podle listu El País Javier Pava Sánchez z kolumbijského úřadu pro zvládání katastrof.

Od katastrofálního výbuchu v roce 1985 sleduje SGC vulkán 24 hodin sedm dní v týdnu, uvedl ředitel služby Julio Fierro Morales.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist