https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komise-akademie-ved-chce-omezit-vystavbu-v-narodnich-parcich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komise Akademie věd chce přísnější pravidla pro výstavbu v národních parcích

28.6.2016 15:38 | PRAHA (ČTK)
Sněmovní výbor pro životní prostřední již v květnu doporučil Sněmovně schválit návrh bez radikálnějších změn, s nimiž někteří poslanci přišli
Sněmovní výbor pro životní prostřední již v květnu doporučil Sněmovně schválit návrh bez radikálnějších změn, s nimiž někteří poslanci přišli
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který má nově upravit pravidla pro všechny čtyři národní parky v ČR, neřeší důsledně přísnější ochranu před zástavbou na jejich území. Nezaručuje ani, že naplní cíle národních parků. Uvedla to Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR ve svém stanovisku, které má ČTK k dispozici. Sněmovna by měla o návrhu hlasovat tento týden, zřejmě v pátek.
 

Komise, jíž předsedá epidemiolog a genetik Radim Šrám, podpořila pozměňovací návrh poslance Jiřího Junka (KDU-ČSL). Ten se mimo jiné týká omezení nevhodné výstavby v národních parcích a rozšiřování přírodních zón pro jednotlivé NP, tedy těch nejpřísněji chráněných.

Sněmovní výbor pro životní prostřední ale již v květnu doporučil Sněmovně schválit návrh bez radikálnějších změn, s nimiž někteří poslanci přišli. Dolní komora by podle doporučení výboru neměla schválit ani Junkův návrh, podle kterého by přírodní zóna čili divoká nerušená příroda musela tvořit v různých časových horizontech více než polovinu rozlohy národních parků. Například u Šumavy by se tohoto stavu muselo dosáhnout do 18 let.

Vědecká komise však požaduje konkrétní termín pro každý národní park, stejně jako nepřekročitelnou minimální rozlohu přírodní zóny, nebo to, že plochy již jednou zařazené do zóny s vyšším stupněm ochrany není možné přeřazovat zpět do zón s nižším stupněm ochrany.

Poslanecký výbor naopak v květnu podpořil jiný Junkův návrh, podle kterého by stát nesměl v národních parcích prodávat žádné pozemky. To podporuje i vědecká komise. "Novela navržená MŽP totiž připouští rozprodej pozemků v majetku státu na zastavěných a zastavitelných územích obcí v NP. Případné oprávněné potřeby obcí lze řešit například zřízením věcného břemene při ponechání pozemku v majetku státu," uvedli vědci. Navrhují také omezit další výstavbu a rozrůstání ploch obcí v národních parcích.

V dolní komoře by neměl podle poslaneckého výboru uspět ani požadavek na zamítnutí vládní novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který podali občanští demokraté. Například poslanec Jan Zahradník (ODS) navrhuje vypustit pasáž, podle níž je dlouhodobým cílem ochrany národních parků "zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů". Vnímá to jako bezzásahovost.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist