Komise chce zjednodušit kontrolu přepravy odpadu
Podle Komise je návrh krok vpřed k větší mezinárodní harmonizaci přepravy odpadů, tím, že plně zavádí tzv. Basilejskou úmluvu, která reguluje přepravu odpadu na mezinárodní úrovni, a také regulační rozhodnutí OECD. Návrh redukuje procedury a seznamy odpadů ze tří na dva.
„Posílení a zjednodušení kontrolních procedur usnadní jejich dodržování a tím zvýší stupeň ekologické ochrany,“ vysvětluje komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová. „Všechny přepravy odpadu v budoucnu budou vyžadovat jednoznačný a písemný souhlas země, z níž se vyváží, stejně jako země cílové. Tak budou snížena rizika nekontrolované přepravy odpadů,“ dodává komisařka.
Nový návrh podle Komise nemění základní logiku současného nařízení, zejména, že se při přepravě musí dodržovat specifické postupy v závislosti na typu odpadu a na způsobu jeho využití či zneškodnění.
Pro všechny druhy odpadů určené k zneškodnění a pro nebezpečný odpad určený k recyklaci bude nyní při přepravě nutný výslovný souhlas přijímajícího i exportujícího státu. Podle současného nařízení existují dva postupy pro zacházení s těmito odpady, jeden založený na tzv. "tichém souhlasu" a druhý na souhlasu písemném. Nový návrh ruší tichý souhlas a bude vyžadovám souhlas písemný. Toto zjednodušení zajistí řádnou kontrolu nebezpečného odpadu, jak požaduje tzv. Basilejská úmluva o pohybu nebezpečného odpadu, a minimalizuje jeho nekontrolovaný pohyb.
Druhý postup upravuje přepravu běžného odpadu (jako sklo či papír) určeného pro recyklaci. Takový odpad nepotřebuje potvrzení ani souhlas, stačí pouze k zásilce přiložit určité informace o přepravovaném odpadu.
Návrh také zajišťuje několik procedurálních bezpečnostních opatření, aby chránil práva ohlašovatele a zajistil, aby kompetentní úřady respektovaly různé termíny. Přeprava musí být kontrolována "celou cestu až do konce", čímž je míněno až do konečné recyklace nebo zneškodnění. Tak bude zajištěno, aby odpad nebyl uložen v provizorním zařízení nezajištěn a nesledován.
Do návrhu nespadá jaderný odpad, který podléhá speciálnímu režimu, a některé další odpady, například vzniklé na palubách civilních letadel během pobytu ve vzduchu nebo odpad z běžného provozu lodí.
Návrh nařízení o přepravě odpadu je dostupný na webových stránkách Evropské komise http://www.europa.eu.int/comm/environment/waste/shipments/.
reklama