Komise koordinuje pomoc EU na boj s lesními požáry
Centrum reakce existuje od ledna 2002 a je v permanentním provozu 24 hodin denně. Koordinuje asistenci nabídnutou zúčastněnými zeměmi v případě jak živelných pohrom, tak katastrof způsobených člověkem. Centrum je klíčovým prvkem komunitního Mechanismu kooperace civilní ochrany, založeného rozhodnutím Rady ministrů 23. října 2001, jak pro země Unie, tak mimo ni. Centrum reakce bylo aktivní například během loňských povodní ve střední Evropě a při havárii tankeru Prestige v listopadu 2002.
Komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová se domnívá, že právě při takových mimořádných událostech musí evropští občané pocítit, že solidarita není jen slogan, ale budou si jisti, že se mohou spolehnout na efektivní a odpovědné instituce. "Kooperace mezi členskými státy pro všechny typy naléhavých případů je stále potřebnější a Centrum reakce EU opět ukázalo, že má schopnost reagovat rychle a efektivně," říká komisařka.
Každý rok promění přes 50 000 požárů průměrně půl milionu hektarů lesa v popel a zapříčiní enormní ztráty, ať už na lidských životech či na životním prostředí. Mechanismy včasného varování pomáhají záchranářům a hasičům posílit jejich strategie boje s ohněm. Evropská komise podporuje systém pro boj s lesními požáry od roku 2000 poskytováním denních map zvýrazňujících místa, kde je pravděpodobné riziko přírodního požáru - jeden, dva či tři dny předem.
Komisař pro výzkum Philippe Busquin říká: "Koordinací a sdílením informací mezi členskými zeměmi můžeme výrazně snížit riziko rozsáhlé devastace, lépe chránit naše občany a přírodní stanoviště. Nicméně technologie je bezmocná vůči kriminálnímu chování a já jen doufám, že zakladatelé požárů, jichž jsme byli svědky ve Francii, budou hnáni k odpovědnosti za tragické následky jejich zločinů."
Přestože riziko lesního požáru je ovlivněno mnoha různými faktory, které kolísají v závislosti na prostoru a čase, kalkulace rizik byla dosud řešena pouze na lokální úrovni. Jako odezvu na tento problém vyvinula Evropská komise celistvý informační systém pro Evropu. Ředitelství Komise pro životní prostředí a Spojené výzkumné centrum společně založily Evropský lesnický informační systém (EFFIS) s cílem poskytování celoevropského přístupu k vyhodnocování dlouhodobých a krátkodobých rizik lesních požárů a vyhodnocování rozsahu ohrožení.
EFFIS používá k hodnocení speciální indicie, mezi jinými například tzv. Index potenciálu požáru (Fire Potential Index), který bere v úvahu rozdíly mezi regiony, dynamické proměnlivosti jako relativní svěžest vegetace, tlak vody, meteorologické podmínky, stejně jako statické faktory jako typ lesní vegetace. Předpovědní mapy EFFISu jsou každé ráno rozesílány přes internet do odpovědných institucí členských zemí a do ředitelství pro životní prostředí Evropské komise. Mapy představují další zdroj informací a jsou nezbytné k mezinárodní spolupráci během boje s požáry.
Veškeré informace spolu s předpovědními mapami jsou veřejně přístupné na internetové stránce EFFISu http://natural-hazards.jrc.it/effis. Spojené výzkumné centrum, Ředitelství EK pro životní prostředí a členské státy vydávají každý rok zprávu o stavu požárů v Evropě, které lze nalézt na stránce http://natural-hazards.jrc.it/fires/publications.html.
reklama