Komise navrhuje sbližování legislativy v oblasti jaderné bezpečnosti
Návrhy byly schváleny v listopadu minulého roku Výborem jaderných expertů pod vedením profesora J. R. McAulaye, který ve shodě se smlouvou Euratom musí prověřit každý legislativní návrh v této oblasti. Zároveň přicházejí v době, kdy Evropský soudní dvůr potvrdil legislativní moc EU ve vztahu k jaderné bezpečnosti.
Společný systém standardů, které navrhuje komise, je podložen mezinárodně uznávanými principy stanovenými Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Tento systém dává standardům právní sílu rovnou zákonům. Není vyloučeno, že některé země budou muset přijmout doplňkové standardy a svou legislativu ještě přizpůsobit. Komise bude mít za cíl ověřovat, jestli národní instituce jednotlivých zemí, pověřené kontrolou provozu jaderných zařízení, jsou skutečně nezávislé a plní náležitě své úkoly.
Zajištění jaderné bezpečnosti není myslitelné bez dostatečných finančních zdrojů. Co se týče zdrojů na vyřazení jaderných zařízení z provozu, navrhovaná směrnice definuje komunitní pravidla pro založení, správu a využití "likvidačního" fondu - podle komise by měl být svěřen právnické osobě oddělené od provozovatele jaderného zařízení. Opět je to z důvodu bezpečnosti - aby byla zajištěna stálá dostupnost prostředků pro likvidační operace a nedošlo k jakémukoli ohrožení veřejnosti nebo životního prostředí.
V návrhu se komise zabývá také situací s jaderným odpadem. Požaduje po členských státech, aby podle předem daných časových rozvrhů přijaly národní programy nakládání s radioaktivním odpadem, zahrnující zejména hluboké uložení vysoce aktivního odpadu. Výběr lokality pro uložení by měl proběhnout nejpozději do roku 2008 a v provozu by úložiště mělo být nejdéle v roce 2018. Pro odpad s nízkou aktivitou a krátkým poločasem rozpadu by úložiště mělo být stanoveno do roku 2013.
Komise také poznamenává, že zdroje rozdělované na výzkum zpracování jaderného odpadu jsou neadekvátní, i přes úsilí vyvíjené v jejím rámcovém výzkumném programu. Komise chce dosáhnout větší podpory výzkumných snah a lepší koordinace výzkumné spolupráce mezi jednotlivými členskými zeměmi. V pozdějším stádiu má komise v úmyslu navrhnout vytvoření tzv. Sdíleného podniku (Joint Undertaking), který by byl zodpovědný za hospodaření s financemi ze Spojeného výzkumného centra, členských států i podniků hospodařících s jaderným odpadem, a jejich efektivní směřování.
reklama