Komise přivítala smlouvu o ekologické odpovědnosti
Směrnice o ekologické odpovědnosti stanoví zákonný rámec pro to, aby bylo možné předejít nebo napravit následky ekologických havárií. Znamená to, že podniky budou povinny činit preventivní opatření tam, kde je bezprostřední hrozba ekologické havárie a také kroky k nápravě následků havárie, v přápadě že nastane. To vše na vlastní náklady.
Směrnice se týká širokého spektra provozů a podniků, včetně těch obsažených ve směrnici číslo 96/61/EC o integrované prevenci a kontrole znečištění. Zahrnuje průmyslové oblasti jako energetiku, výrobu a zpracování těžkých kovů, těžbu nerostů, chemický průmysl a zpracování odpadů. Na všechny ostatní oblasti se Směrnice vztahuje pouze v případě ohrožení chráněných živočišných, rostin a přírodních území. Směrnice také předjímá právo nevládních organizací požadovat zásah kompetentních úřadů v případech, kdy práva zakotvená ve Směrnici nejsou respektována.
Smlouva ministrů v současné podobě obsahuje systém finančních záruk ve dvou krocích. Nejprve by měl členský stát aktivně podpořit rozvoj trhů a nástrojů pro finanční záruky, včetně mechanismů pro případ nesolventnosti. Cílem je umožnit pojištění ekologických rizik. Druhý krok musí státy podniknout do pěti let poté, co Směrnice vstoupí v platnost. Komise pak podá zprávu o nutnosti a uskutečnitelnosti povinného pojistného systému.
Dalším bodem dohody ministrů životní prostředí je tzv. povolení obrany a zmírňující momenty. V určitých případech členské státy mohou podniku dovolit, aby nehradil náklady na nápravu následků ekologické havárie, například pokud dotyčný únik látek nebo jiná událost byla jednoznačně povolená.
Třetím bodem je druhotná odpovědnost státu. Pokud podnik nemůže být shledán odpovědným za havárii, náklady musí nést sám členský stát.
reklama