https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kompostarnu-ve-slivenci-vyuzivaji-zejmena-mistni-obyvatele
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kompostárnu ve Slivenci využívají zejména místní obyvatelé

10.9.2017 15:10 | PRAHA (ČTK)
Služeb zařízení za první dva měsíce provozu využilo 214 lidí, kteří přivezli 25,49 tuny odpadu. Celkem je ve sliveneckém zařízení na využití rostlinného odpadu 43,8 tuny odpadu.
Služeb zařízení za první dva měsíce provozu využilo 214 lidí, kteří přivezli 25,49 tuny odpadu. Celkem je ve sliveneckém zařízení na využití rostlinného odpadu 43,8 tuny odpadu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | MHMP
Do kompostárny ve Slivenci vozí odpad zejména lidé ze spádové oblasti, tedy ze Slivence, Holyně nebo Hlubočep. Informovala o tom Petra Fišerová z tiskového servisu Lesů hlavního města Prahy, které zařízení provozují. Služeb zařízení za první dva měsíce provozu využilo 214 lidí, kteří přivezli 25,49 tuny odpadu. Celkem je ve sliveneckém zařízení na využití rostlinného odpadu 43,8 tuny odpadu.
 

Do kompostárny zatím nemohou vozit odpad firmy. "V současné době dobíhají veřejné zakázky na výběr dodavatelů technického dovybavení provozu, tak, aby mohla kompostárna přijímat a zpracovávat rostlinný odpad i od firem," sdělila radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Potřebná zařízení by kompostárna měla mít do poloviny listopadu a rychloběžný drtič do poloviny prosince.

Magistrát zvažuje stavbu několika dalších zařízení, aby lidé nemuseli cestovat s odpadem přes celou Prahu. Možnými variantami je vybudování kompostárny v Praze 14, kde je i podpora úřadu městské části, nebo využití zařízení Vin Agro v Praze 19.

Jednotlivci mohou každý měsíc přivézt do kompostárny zdarma 250 kilogramů. Odevzdat mohou odpad ze zahrady nebo kuchyňské zbytky rostlinného původu. Výměnou dostanou lístečky, na které si mohou v příštím roce odebrat kompost, a to v poměru jedna ku pěti vůči odevzdanému objemu. Zbývající kompost se využije k hnojení městské zeleně nebo k prodeji.

Vybudování areálu stálo 11,3 milionu korun, dalších 20,6 milionu magistrát lesům přispěl na pořízení techniky. Roční provoz by měl hlavní město vyjít zhruba na pět milionů korun. Areál by podle města mohl časem i vydělávat, záležet bude na zájmu ze strany firem, které za tunu odpadu zaplatí 600 korun. Ročně by se v areálu mělo zpracovat 5000 až 7000 tun biologického odpadu. Firmy, které udržují pražskou zeleň, by měly být v budoucnu největšími zákazníky.

V Praze již sváží bioodpad Pražské služby (PSAS), které lidem a firmám nabízejí speciální hnědé kontejnery. Firma eviduje asi 10.000 zájemců o svoz bioodpadu a ročně ho odveze zhruba 6500 tun. Pražané mohou zahradní odpad odevzdávat i ve sběrných dvorech nebo do velkoobjemových kontejnerů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist