https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/koncepci-ulicnich-stromoradi-si-necha-vypracovat-radnice-prahy-7
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Koncepci uličních stromořadí si nechá vypracovat radnice Prahy 7

11.8.2020 12:03 | PRAHA (ČTK)
Platanová alej na Letné
Platanová alej na Letné
Foto | Aktron / Wikimedia Commons
Koncepci uličních stromořadí si nechá vypracovat radnice Prahy 7. Chce zlepšit jejich stav a tím i životní prostředí. Dokument se bude zabývat stavem stromů i výsadbou nových stromořadí. Popis stavu stromů bude hotov do konce příštího roku. Vyplývá to z dokumentu schváleného radními městské části. V Praze 7 je asi třicítka stromořadí. O stromy v ulicích hlavního města se stará městská firma Technická správa komunikací (TSK).
 

První část materiálu se bude zabývat stavem všech stromů v ulicích sedmé městské části. Vyhodnotí jejich perspektivu do budoucna, funkčnost či estetický význam. Popíše nejčastější problémy a navrhne opatření.

Výsadbu nových stromořadí bude řešit druhá část koncepce. V ní budou vytipovány a popsány ulice, kde by mohly být stromy vysazovány. Úředníci na radnici již vypracovali mapu s kategorizací ulic, která bude předána v budoucnu vybranému dodavateli koncepce. Výběr stromů bude radnice diskutovat s dendrologem, který vybere pro Prahu 7 nejvhodnější stromy.

Kromě samotné péče o stromy a zlepšení jejich stavu je cílem radnice zlepšit životní prostředí. Zeleň totiž snižuje teplotu v ulicích a zabraňuje jejich přehřívání. "Mimo to má zeleň estetický potenciál, pozitivně dotváří ráz města," píše se v dokumentu schváleném radními.

Na území Prahy 7 je přes 30 jednostranných či oboustranných stromořadí. Stromy v ulicích jsou ve vlastnictví hlavního města Praha a spravuje je TSK. Výsadbě nových stromů v Praze často brání inženýrské sítě, které jsou vedeny pod chodníky, a stromy tak není bez přeložení sítí kam zasadit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist