https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kone-budou-smet-na-zavody-jenom-s-ockovanim-proti-herpesviru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Koně budou smět na závody jenom s očkováním proti herpesviru

7.3.2021 01:43 | PRAHA (ČTK)
Problémem u herpesvirů je jejich zůstávání v organismu. "Pro herpesviry je charakteristická latentní infekce, to znamená, že jednou nakažené zvíře zůstává infikováno celý život. Virus může migrovat do nervových ganglií a tam se ukrýt před imunitním systémem. Poté může dojít i k vymizení protilátek," dodal Vorlíček.
Problémem u herpesvirů je jejich zůstávání v organismu. "Pro herpesviry je charakteristická latentní infekce, to znamená, že jednou nakažené zvíře zůstává infikováno celý život. Virus může migrovat do nervových ganglií a tam se ukrýt před imunitním systémem. Poté může dojít i k vymizení protilátek," dodal Vorlíček.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Koně budou smět na přehlídky, výstavy, závody a podobné akce pouze, když budou očkováni proti herpesviru EHV-1. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Virus způsobuje chorobu rhinopneumonii, která postihuje dýchací systém, ale může způsobit i nervové onemocnění, jež se může projevit obrnou nervů. Zasahuje také reprodukční orgány a může vyvolat předčasné potraty. Koně by se proto měli očkovat jednou za půl roku.
 

"Kvůli šíření virulentního kmene viru například zrušila Mezinárodní jezdecká federace konání jezdeckých akcí v deseti evropských zemích. SVS tato preventivní opatření jezdeckých organizací podporuje. V reakci na situaci upravuje podmínky pro svody koní o povinnost platné vakcinace proti této nákaze," uvedl mluvčí. Podle Karla Daniela z Komory veterinárních lékařů ČR stojí samotná vakcína kolem 500 korun, chovatelé budou ale muset počítat s vyššími výdaji za veterinární úkon, cestu a čas, který veterinář se zvířetem stráví.

"Musím s tím souhlasit," řekl ČTK k nové povinnosti prezident Asociace svazů chovatelů koní ČR Jaroslav Dražan. Podle něj se tak budou muset očkovat například kobyly při svodu u zápisu do plemenných knih, aby se na místě v principu nepromořovaly. Největší problém u této choroby vidí právě u kobyl kvůli potraceným hříbatům.

Problémem u herpesvirů je jejich zůstávání v organismu. "Pro herpesviry je charakteristická latentní infekce, to znamená, že jednou nakažené zvíře zůstává infikováno celý život. Virus může migrovat do nervových ganglií a tam se ukrýt před imunitním systémem. Poté může dojít i k vymizení protilátek," dodal Vorlíček. Jednorázové vyšetření na protilátky proto podle něj není prokazatelné. "Navíc nelze odlišit postvakcinační a postinfekční protilátky, proto u vakcinovaných zvířat není možné provádět v rámci monitoringu sérologické vyšetření na průkaz protilátek," uvedl. Nejvhodnější je tak podle něj právě vakcinace.

"Nákazovou situaci nadále bedlivě sledujeme. V případě, že by došlo k jejímu významnému zhoršení, jsme připraveni přijmout další opatření proti šíření nákazy," uzavřel ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Nové nařízení platí podle veterinářů prakticky ihned. Krajské veterinární správy o něm ví, budou ho zařazovat mezi podmínky konání nejrůznějších koňských akcí.

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo loni v ČR 38.087 koní započítaných mezi hospodářská zvířata. Meziročně jich přibylo o 3,2 procenta. Podle údajů ministerstva zemědělství, které počítá i čistě jezdecké koně, bylo v ČR ke konci předloňského roku 94.906 koní, meziročně jich přibylo o 2,3 procenta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist