https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/konflikt-v-sudanu-zastavil-vyvoz-arabske-gumy-dulezite-i-v-potravinarstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Konflikt v Súdánu zastavil vývoz arabské gumy, důležité i v potravinářství

5.7.2023 14:14 | CHARTÚM (ČTK)
Arabská guma  se používá jako emulgátor, lepidlo nebo pojivo v řadě produktů, od plněných sušenek Pop-Tarts firmy Kellogg po limonády firmy PepsiCo.
Arabská guma se používá jako emulgátor, lepidlo nebo pojivo v řadě produktů, od plněných sušenek Pop-Tarts firmy Kellogg po limonády firmy PepsiCo.
Foto | Tarig A. Eltom / Wikimeda Commons
Vývoz arabské gumy ze Súdánu se po vypuknutí konfliktu mezi znepřátelenými vojenskými frakcemi v dubnu zastavil. Arabská guma je důležitou složkou při výrobě léčiv, kosmetiky a potravinářských produktů a Súdán je jejím největším vývozcem. To vyvolává obavy z celosvětového nedostatku této suroviny, uvedla agentura Bloomberg.
 

Súdán se na celosvětových dodávkách arabské gumy podílí zhruba dvěma třetinami. Guma se používá jako emulgátor, lepidlo nebo pojivo v řadě produktů, od plněných sušenek Pop-Tarts firmy Kellogg po limonády firmy PepsiCo. Společnost Quality House vyváží tuto stromovou mízu do Německa a její šéf Ibrahím Abubakr uvedl, že více než 50 000 tun, tedy zhruba polovinu roční súdánské produkce, teď kvůli konfliktu nelze vyvézt. Zásoby jsou ve skladech nebo u producentů.

Arabská guma je pryskyřice, která se získává z větví stromů akácie rostoucích v súdánské savaně. Ty se nacházejí ve 12 z celkem 18 států této africké země. Je to přírodní emulgátor spojující látky, které se špatně mísí. Alternativou arabské gumy jsou škroby, ty však nezachovávají tak dobře chuť a jejich použití může zkrátit trvanlivost výrobku.

Většina súdánských skladů se nachází v hlavním městě Chartúm a blízkém městě Omdurmán, dvou ohniscích konfliktu. Navíc arabskou gumu ze států Severní Kurdufán a Modrý Nil není možné poslat na vývoz do Chartúmu nebo přístavu Port Súdán u Rudého moře, protože tranzitní trasy vedou přes oblasti, které jsou sužovány pokračujícími boji.

Súdán zvýšil produkci arabské gumy v rámci snahy o vytvoření alternativních zdrojů příjmů, když se před 12 lety oddělil Jižní Súdán, kde zůstaly tři čtvrtiny rezerv ropy bývalé sloučené země. Význam arabské gumy pro západní trhy dokonce způsobil, že ji Spojené státy vyňaly z obchodního embarga, které bylo na Súdán poprvé uvaleno v roce 1997 kvůli údajné podpoře terorismu.

Hamburské Sdružení pro mezinárodní propagaci gumy v dubnu uvedlo, že se nedomnívá, že dodávky arabské gumy jsou bezprostředně ohroženy, protože podniky mají tendenci udržovat si vysoké zásoby. Mezery v dodávkách by podle sdružení mohli pomoci zaplnit producenti v Čadu a Nigérii.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist