https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/koniklece-na-kamennem-vrchu-kvetou-exkurze-letos-nebude
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Koniklece na Kamenném vrchu kvetou, exkurze letos nebude

17.3.2020 00:09 | BRNO (ČTK)
Stovky, možná tisíce fialových květů konikleců velkokvětých vyrašily na louce na Kamenném vrchu. / Ilustrační foto
Stovky, možná tisíce fialových květů konikleců velkokvětých vyrašily na louce na Kamenném vrchu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stovky, možná tisíce fialových květů konikleců velkokvětých vyrašily na louce na Kamenném vrchu. Pro lidi je volně přístupná, květiny jsou ale chráněné zákonem. Tradiční každoroční komentovanou exkurzi na koniklecovou louku letos ekologické sdružení Rezekvítek kvůli vládním opatřením zrušilo. Řekl to Vilém Jurek, vedoucí úseku péče o přírodu Rezekvítku.
 

"Po každém vládním kroku jsme zkoumali, zda se na nás opatření vztahuje, nebo ne. V zásadě mělo jít o akci maximálně pro 20 lidí, navíc venku. A venkovní sportoviště také zůstávají otevřená. Pak jsme se ale shodli, že to nestojí za riziko, že by se něco přihodilo. Přišlo by třeba víc lidí a byl by problém. V této situaci nemá smysl riskovat," řekl Jurek.

Koniklece podle něj kvetou přibližně ve stejnou dobu bez ohledu na letošní mírnou zimu. Ekologové každoročně bojují s nedostatečnou ohleduplností lidí. Na louku instalují zábrany, které mají křehké květy chránit, na zábranách jsou navíc informační tabule.

"Před týdnem jsme nainstalovali cedulky na zábrany. Do týdne byla polovina utrhaná a naházena v křoví. Abychom upozornili návštěvníky, že v rezervaci jsou jasná pravidla, umístili jsme k osmi vstupům tabulky o ničení konikleců a pohybu psů. Stačil rok, aby lidé tři tabulky přišroubované čtyřmi šrouby utrhli a zahodili neznámo kam," uvedl Jurek. Na větší ochranu nemá Rezekvítek zdroje. Musí tedy spoléhat na svědomí návštěvníků.

Kamenný vrch je jednou z mála typických stepních oblastí v republice. Rezervací byl vyhlášen v roce 1978 právě kvůli velkému množství konikleců, které tam rostou. Na 12 hektarech jich podle ekologů vykvétá kolem 50.000.

Koniklec velkokvětý je bezmála 30 centimetrů vysoká rostlina, jejíž květy jsou hustě pokryty bělavými chloupky, takže vypadají jako sametové. K vidění je i v dalších lokalitách kolem Brna, jakými je například Obřanská stráň, Stránská skála nebo Patočkova hora. Evropská unie jej zařadila mezi druhy chráněné v soustavě Natura 2000.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist