https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/konim-prevalskeho-na-prazskych-divcich-hradech-se-narodilo-mlade
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Koním Převalského na pražských Dívčích hradech se narodilo mládě

25.6.2023 19:39 | PRAHA (ČTK)
Prostory na Dívčích hradech jsou v současnosti jediným prostorem, kde lze koně Převalského v Praze pozorovat. Z areálu zoo v Troji byla většina těchto lichokopytníků dříve přestěhovaná do chovné stanice v Dolním Dobřejově. Důvodem byla stavba nové expozice, která bude představovat mongolskou faunu.
Prostory na Dívčích hradech jsou v současnosti jediným prostorem, kde lze koně Převalského v Praze pozorovat. Z areálu zoo v Troji byla většina těchto lichokopytníků dříve přestěhovaná do chovné stanice v Dolním Dobřejově. Důvodem byla stavba nové expozice, která bude představovat mongolskou faunu.
Zdroj | Zoo Praha
Koním Převalského, kteří obývají výběh na pražských Dívčích hradech, se narodilo hříbě. Mládě je podle prvotních odhadů samička a je pro pražskou zoologickou zahradu prvním letošním přírůstkem tohoto druhu. Matkou hříběte je pětiletá kobyla Khamiina a otcem sedmiletý hřebec Granola, kteří se stali rodiči poprvé. Mládě mohou lidé pozorovat už nyní v ohradě v Praze 5 spolu se stádem dospělých koní.
 

"Khamiina porodila bez jakýchkoli komplikací včera (v sobotu) v noci. Ostatně noční porody jsou pro koně typické," uvedla kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová. "Mládě je zdravé a podle našich pozorování jde téměř jistě o samičku. Stádu však zatím dopřáváme klid a s jistotou tak pohlaví hříběte potvrdí až případná veterinární prohlídka," doplnila.

Koně Převalského jsou ve výběhu na Dívčích hradech nad pražským Smíchovem od dubna roku 2021. Cílem umístění koní na nezastavěnou náhorní plošinu v Praze 5 bylo podle zástupců zoologické zahrady, kterou zřizuje pražský magistrát, oživit historicky významnou lokalitu a tím, že budou zvířata spásat trávu, přispět k dobrým podmínkám pro původní společenstva rostlin a živočichů. Dnes lidé mohou ve výběhu spatřit sedmičlenné stádo, a to včetně dvoudenního hříběte.

Prostory na Dívčích hradech jsou v současnosti jediným prostorem, kde lze koně Převalského v Praze pozorovat. Z areálu zoo v Troji byla většina těchto lichokopytníků dříve přestěhovaná do chovné stanice v Dolním Dobřejově. Důvodem byla stavba nové expozice, která bude představovat mongolskou faunu. Expozice koní Převalského zůstane zachovaná v nejvyšším místě zoo vedle horní stanice lanovky a podle plánů zoo by měly být nové prostory otevřené na jaře 2024.

Kůň Převalského je posledním žijícím divokým druhem koně. Pražská zoo je chová od roku 1932 a od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu. V zoo a v její chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově se zatím narodilo přes 230 hříbat. Pražská zoo podnikla několik transportů koní do západní části Mongolska, které je původní domovinou těchto zvířat. Nyní chce pražská zoo převézt desítky koní do Kazachstánu. Podle nedávného vyjádření ředitele zahrady Miroslava Bobka by se tak mohlo stát v příštím roce. Minimálně 50 koní by mělo směřovat také do východního Mongolska.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist