https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kontejnery-na-trideny-odpad-presouvaji-v-jablonci-pod-zem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kontejnery na tříděný odpad přesouvají v Jablonci pod zem

12.7.2018 00:12 | JABLONEC N.N. (ČTK)
Kontejnery na tříděný odpad přesouvají v Jablonci nad Nisou pod zem. / Ilustrační foto
Kontejnery na tříděný odpad přesouvají v Jablonci nad Nisou pod zem. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kontejnery na tříděný odpad přesouvají v Jablonci nad Nisou pod zem. Ne všude je to ale možné, někde jejich umístění brání inženýrské sítě. Ve městě už fungují čtyři stanoviště s podzemními kontejnery na papír, sklo a plasty, páté se dokončuje. Příští týden začne fungovat páté stanoviště na křižovatce ulic Jarní a Růžová, které vzniká v místě tradičního stanoviště a nahradí tak kontejnery na ulici, řekla v pondělí mluvčí magistrátu Markéta Hozová.
 

Podzemní kontejnery na tříděný odpad jsou v Arbesově ulici ve Mšeně, v Palackého ulici u letního kina, na tržnici u autobusového nádraží a v Soukenné ulici u veřejných toalet. "V plánu je ještě stanoviště na náměstí Dr. Farského, kvůli inženýrským sítím ho tam ale bohužel není možné umístit. Žádáme proto poskytovatele dotace o změnu, chtěli bychom ho dát do Rychnovské ulice," dodala mluvčí. Náklady na každé stanoviště přesahují 900.000 korun, na stanoviště v Soukenné a Dr.Farského dostalo město dotaci, která může uhradit až 85 procent nákladů.

"Odpadové hospodářství je výraznou součástí městského rozpočtu a jedna ze základních služeb občanům. Věnujeme se mu proto systematicky od základních úkonů sběru a následné likvidace odpadu přes systémová opatření až po plánování koncepce do budoucna," řekl říká náměstek primátora Miloš Vele. Sběr odpadu do podzemních kontejnerů patří v evropských městech ke standardu a osvědčil se podle něj i v Jablonci. Loni dalo město na odpady a úklid černých skládek 44,5 milionu korun, z toho 32,6 milionu zaplatili obyvatelé, pět milionů dostalo město za vytříděný odpad.

V Jablonci se neplatí paušál za odpad, obyvatelé platí za popelnici. U nejčastěji používané 120litrové nádoby vyvážené každý týden platí letos domácnost 2788 korun, tedy stejně jako loni. Ve městě s 45.600 obyvateli je 250 stanovišť na tříděný odpad. Město umožňuje třídit papír, plasty a bílé a barevné sklo, do speciálních šedých kontejnerů se třídí kovy. Letos díky dotaci ministerstva životního prostředí rozšířilo město také třídění bioodpadu, obyvatelům nabídlo kompostéry a přibylo i pět velkoobjemových kontejnerů na zelený odpad.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist