https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kontroly-40-procent-skolnich-trid-je-malo-vetranych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kontroly: 40 procent školních tříd je málo větraných

10.11.2017 02:30 | PRAHA (ČTK)
Hygienici proto doporučují větrat krátce, ale často. Ve školách například o každé přestávce. Ilustrační snímek.
Hygienici proto doporučují větrat krátce, ale často. Ve školách například o každé přestávce. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Téměř 40 procent školních tříd je málo větraných a mají ve vzduchu vyšší hodnoty oxidu uhličitého. Vyplývá to z kontrol hygieniků v 32 třídách základních škol v prvním pololetí letošního roku. V kontrolách tříd hygienici pokračují i na podzim, informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy.
 

Ukazatelem kvality vzduchu ve třídách je koncentrace oxidu uhličitého, který člověk vydechuje, na milion molekul vzduchu (ppm). Limit pro vnitřní prostory ve vyhlášce o technických požadavcích na stavby je stanovený na 1500 ppm. "Jeho vyšší množství může způsobit bolesti hlavy, závratě a únavu," uvedl ředitel hygienické stanice Jan Jarolímek.

Optimální už nejsou hodnoty přes 1200 ppm. Ty překročilo 20 procent měření ve školních třídách, dalších 19,5 procenta mělo nad 1500 ppm. V několika třídách hodnoty překročily 2000 ppm, po krátkém vyvětrání ukazatel klesl na polovinu. Pětiminutové větrání sníží hodnoty asi o 500 ppm.

Hygienici proto doporučují větrat krátce, ale často. Ve školách například o každé přestávce. Pro kvalitní vzduch je důležité vnitřní prostory nepřetápět, optimální je 20 až 22 stupňů Celsia. Hygienici zjišťovali i teplotu vzduchu a kapacitu prostoru, až na jediný případ byl prostor pro počet žáků dostatečně velký.

"Po zateplení školního objektu je potřeba větrat daleko častější. Poměrně dokonalá těsnost oken snižující náklady na energie totiž na druhé straně omezuje potřebnou cirkulaci vzduchu mezi prostředím venku a uzavřenými interiéry školních budov," dodal Jarolímek.

V hlavním městě je podle magistrátních stránek zhruba stovka středních škol, téměř tři stovky základních škol a více než 260 mateřských škol.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist