https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/koprivnicka-tatra-dostala-od-cizp-pokutu-120.000-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kopřivnická Tatra dostala od ČIŽP pokutu 120.000 korun

21.11.2019 00:07 (ČTK)
Kopřivnická automobilka Tatra Trucks dostala od inspektorů ostravské pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 120.000 korun. / Ilustrační foto
Kopřivnická automobilka Tatra Trucks dostala od inspektorů ostravské pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 120.000 korun. / Ilustrační foto
Foto | ČIŽP / Wikimedia Commons
Kopřivnická automobilka Tatra Trucks dostala od inspektorů ostravské pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 120.000 korun. Do integrovaného registru znečišťování údajně v letech 2017 a 2018 nenahlásila všechna data o znečištění životního prostředí. Včera to řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.
 

Podle inspektorů se pokuta netýká konkrétní ekologické škody či znečištění vody. Jde spíše o administrativní pochybení. Mluvčí Tatry Andrej Čírtek uvedl, že výklad Tatry ohledně plnění informačních a administrativních povinností v případě životního prostředí se lišil od výkladu inspekce životního prostředí. "Stanovisko inspekce, jak se mají informační povinnosti plnit, je samozřejmě rozhodující a Tatra se mu přizpůsobí," řekl.

Integrovaný registr znečišťování je veřejný rejstřík, kam znečišťovatelé uvádějí data o množství znečišťujících látek, které vypustili. Cílem je, aby veřejnost měla přehled o tom, kdo a čím životní prostředí znečišťuje. Podle ČIŽP zástupci kopřivnické automobilky tuto povinnost porušili. "Povinnost plnili jen částečně. Neuváděli přesná data. Vypadali tak čistější, než ve skutečnosti byli," řekl pracovník inspekce.

Pochybení se podle inspekce týká let 2017 a 2018. "Firma neohlásila do registru znečištění množství znečišťujících látek v odpadech, konkrétně se jednalo o zinek, olovo, nikl, měď, chrom, arsen a jejich sloučeniny," uvedla mluvčí. Podle ní automobilka nevedla ani evidenci údajů pro ohlašování v souladu s požadavky nařízení Evropského parlamentu.

Problémy se týkají především zařízení na povrchovou úpravu kovů a plastických hmot s použitím elektrolytických nebo chemických postupů. Právě toto zařízení znečišťující látky produkuje. Zákon o integrovaném registru znečištění ukládá provozovateli povinnost ohlásit úniky znečišťujících látek. "Podle zákona je žádoucí, aby údaje do registru byly ohlašovány včas a v odpovídající kvalitě. Pokuta nabyla právní moci," uvedl ředitel ostravské ČIŽP Karel Kozubek.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist