https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kotelna-na-biomasu-usetri-jindrichovicim-pod-smrkem-285-tisic-rocne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kotelna na biomasu ušetří Jindřichovicím pod Smrkem 285 tisíc ročně

25.1.2002 08:23 | JINDŘICHOVICE POD SMRKEM (ČIA)
Nová kotelna na biomasu ušetří obci Jindřichovice pod Smrkem 285 tisíc ročně. Kotelna začala tento týden zásobovat teplem a teplou vodou čtyři obecní domy a jeden pavilon domova důchodců. Potvrdil to starosta Jindřichovic Pavel Pávek.
 

Obec investovala 3,5 milionu korun do přestavby kotelny a za další milion korun koupila od správce konkurzní podstaty polovinu textilní továrny Unitex, ve které vybuduje závod na zpracování biomasy. “Z programu obnovy venkova jsme dostali 700 tisíc korun, část jsme dali z rozpočtu, vzali jsme si dvoumilionový úvěr," řekl Pávek s tím, že obec zároveň požádala o dva miliony korun ze Státního fondu životního prostředí, aby mohla dluh splatit. O 30 milionů z programu Sapard požádá obec na nákup linky na výrobu granulí z biomasy. “K pěstování plodin pro biomasu využijeme ladem ležící zemědělskou pudu a dřevní hmotu. Máme vytypovaných 1000 hektarů, které představují energetický potenciál 225 tisíc gigajoulu, a přitom tvoří jen 38 procent neobdělávaného území,“ řekl Pávek.

Jindřichovská kotelna spaluje odpadové dřevo a je první svého druhu v Libereckém kraji. Kotelna se dvěma kotli o celkovém výkonu 350 kilowatt je pilotním projektem v rámci koncepce energeticky soběstačného území mikroregionu SeCese (Sever českého severu). Mikroregion na německo-polsko-českých hranicích sdružuje čtyři obce ve Frýdlantském výběžku - Jindřichovice pod Smrkem, Krásný Les a Horní a Dolní Rasnici. Žije v něm 1800 obyvatel a nezaměstnanost dosahuje místy více než 20 procent.

Nezávislost čtyř obcí na dodávkách energií si vyžádá investici asi 240 milionů korun a vytvoří asi 40 pracovních míst. Základním zdrojem elektrické energie budou podle Pávka čtyři větrné elektrárny a zdrojem tepla biomasa.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist