https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kraj-chce-zlepsit-kvalitu-vody-v-nadrzi-rozkos-na-nachodsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kraj chce zlepšit kvalitu vody v nádrži Rozkoš na Náchodsku

31.5.2017 10:30 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Rozkoš trápí zvýšený výskyt sinic a zelených řas. Náprava by měla spočívat v tom, že odpadní vody z okolních obcí již nepotečou do nádrže.
Rozkoš trápí zvýšený výskyt sinic a zelených řas. Náprava by měla spočívat v tom, že odpadní vody z okolních obcí již nepotečou do nádrže.
Královéhradecký kraj začal připravovat projekt zlepšení kvality vody v rekreační nádrži Rozkoš na Náchodsku, kterou trápí zvýšený výskyt sinic a zelených řas. Náprava by měla spočívat v tom, že odpadní vody z okolních obcí již nepotečou do nádrže. Voda, která má pro sinice a řasy příznivý vysoký obsah fosforu a dusíku, se do nádrže dostává z obcí ležících na Rovenském a Šonovském potoce. Uvedl to krajský radní pro životní prostředí Karel Klíma (KDU-ČSL).
 

Potoky do nádrže přivádějí odpadní vody zejména z obce Provodov-Šonov s částmi Václavice a Kleny a z obce Vysokov. Provodov-Šonov sice má čistírnu odpadních vod, ale ta již nevyhovuje současným požadavkům. Odkanalizování obce Vysokov je nyní pouze částečné. V minulých letech se podle Klímy téma kanalizace v obcích řešilo, ale bez výsledku. "Bohužel se nepodařilo najít řešení akceptovatelné pro všechny," řekl. Dodal, že nyní bude vše koordinovat kraj.

Cílem hejtmanství je podle Klímy stav, kdy již do nádrže nebude vypouštěna ani předčištěná odpadní voda. V úvahu podle něj přichází tři varianty řešení. Buď odvedení odpadních vod k přečištění v čistírně odpadních vod do České Skalice nebo do Nového Města nad Metují, třetí možností je čištění vody v místě a její vypouštění až pod hrází Rozkoše.

Výši investice podle Klímy zatím nelze odhadnout. Investice by ale neměla jít na rámec investičních dotací, které nyní kraj dává obcím do 2000 obyvatel na pořízení vodovodů a kanalizací. Letos například kraj počítá s tím, že podpoří několik desítek projektů celkovou částkou asi 36 milionů korun. Peníze na tyto podpory kraj získává z poplatků za odběr podzemních vod.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Rychtera
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist