https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kraj-chysta-projekt-na-likvidaci-ropneho-paliva-vratimove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kraj chystá projekt na likvidaci ropného paliva Vratimově

2.2.2017 10:00 | OSTRAVA (ČTK)
Palivo bylo vyrobeno z ropných látek vytěžených z lagun po ostravské chemičce Ostramo.
Palivo bylo vyrobeno z ropných látek vytěžených z lagun po ostravské chemičce Ostramo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Moravskoslezský kraj připravuje projekt na likvidaci zhruba 6000 tun paliva, které je už šest let uskladněno v areálu ve Vratimově u Ostravy a pro okolí představuje dlouhodobou ekologickou zátěž. ČTK tosdělila mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.
 

Palivo bylo vyrobeno z ropných látek vytěžených z lagun po ostravské chemičce Ostramo. Do Vratimova ho v letech 2010 a 2011 navezly soukromé firmy. Uskladněno tam je zřejmě nelegálně, navíc se dosud nepodařilo určit, komu vlastně palivo patří. Na vytěžení kalů z lagun se podílelo několik firem, k palivu vyrobenému z nebezpečných odpadů se ale žádná nehlásí.

Náměstkyně moravskoslezského hejtmana Jarmila Uvírová (ANO) uvedla, že kraj přislíbil Vratimovu finanční i personální pomoc při podání žádosti o dotaci na sanaci materiálu. "Abychom odstranění dlouholeté ekologické zátěže maximálně urychlili, rozhodli jsme se, že se iniciativy chopí kraj," uvedla Uvírová. S Ostravou a Vratimovem bude kraj jednat o dalších možnostech spolufinancování.

Kraj chce předložit projektový námět do připravované výzvy Státního fondu životního prostředí. Pokud uspěje, bude pokračovat zpracováním projektu a podáním žádosti o dotaci. Palivo by podle Uvírové mohlo být odvezeno z Vratimova a ekologicky zlikvidováno v příštím roce.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) už minulý rok řekl, že dotace na likvidaci ekologické zátěže ve Vratimově by mohly pokrýt až 80 procent nákladů. Díky speciálním podmínkám programu je podle něj možné dotace využít, i když není jasné, komu odpad patří.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
vpl hj
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist