https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kraj-neuspel-u-mzp-s-namitkami-proti-tezbe-u-zdroje-pitne-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kraj neuspěl u MŽP s námitkami proti těžbě u zdroje pitné vody

9.1.2020 00:15 (ČTK)
Ministerstvo životního prostředí odmítlo námitky Jihomoravského kraje k těžbě štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. / Ilustrační foto
Ministerstvo životního prostředí odmítlo námitky Jihomoravského kraje k těžbě štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo životního prostředí odmítlo námitky Jihomoravského kraje k těžbě štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. Včera to řekl náměstek hejtmana Marek Šlapal (ČSSD). Báňský úřad stanovil dobývací prostor, o těžbě ale ještě nerozhodl. Pokud by k ní udělil souhlas, bude se kraj podle Šlapala bránit i soudně. S těžbou nesouhlasí kromě kraje i desítky obcí, bojí se znečištění blízkého zdroje pitné vody pro víc než 100.000 lidí.
 

Ministerstvo vydalo v procesu stanovení dobývacího prostoru kladné stanovisko. Na základě toho báňský úřad vydal rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru. Vyjadřuje způsob využití území, neznamená samotné povolení o těžbě, o které rozhodne nový proces. Kraj a obce podaly odvolání, v opačném případě by firma České štěrkopískovny mohla podat samotnou žádost o těžbu.

Mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek řekl, že v polovině ledna skončí lhůta pro podání vyjádření všech účastníků řízení. Báňský úřad je potom vyhodnotí a rozhodne o odvoláních. Ministerstvo životního prostředí, které vydalo kladné stanovisko, podle Šlapala námitky kraje odmítlo. "Posílali jsme tam odborná stanoviska, která těžbu nedoporučují nejen kvůli těžbě samotné, ale kvůli dalším souvisejícím věcem, jako třeba najetí těžké techniky a podobně. Zdůraznili jsme jim to riziko ohrožení pitného zdroje, ale oni naše námitky odmítli," uvedl Šlapal.

Ondřej Charvát z ministerstva životního prostředí na dotaz novinářů ohledně zdůvodnění napsal, že řízení vede báňský úřad, a proto je potřeba se s dotazem na informace obracet na něj. Machek potvrdil, že ministerstvo i po přezkoumání trvá na svém kladném stanovisku. Machek už dříve řekl, že po stanovení dobývacího prostoru bude následovat nové řízení o samotné těžbě, pokud zájemce podá žádost. Úřad pak bude zjišťovat znovu všechna stanoviska, rozhodnutí nelze předjímat.

Pokud by úřad udělil povolení k těžbě, navrhne Šlapal radním kraje, aby se bránili všemi prostředky a obrátili se na soud. O soudu už mluvili i zástupci obcí, jako například Moravský Písek, Uherský Ostroh, ale i Ratíškovcie a další, jejichž obyvatel by se těžba a případné znečištění vodního zdroje mohlo dotknout.

Zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Zásobuje přes 100.000 lidí z Hodonínska i dalších okresů. Je to pátý největší zdroj v republice. Obavy o jeho možné nevratné poškození vyjádřili v minulosti i jihomoravští hygienici.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Lenka Horáková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist