https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kraj-se-odvola-v-pripadu-tezby-sterkopisku-u-moravskeho-pisku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kraj se odvolá v případu těžby štěrkopísku u Moravského Písku

14.1.2019 15:52 | PRAHA (ČTK)
Jihomoravský kraj podá stejně jako některé obce odvolání proti rozhodnutí báňského úřadu v případu těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. Novinářům to dnes řekl radní Vít Rajtšlégr (ČSSD). Obce i kraj se bojí znečištění zdroje pitné vody. Báňský úřad vydal rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru. Kdyby se proti němu nikdo neodvolal, firma České štěrkopísky by mohla podat žádost o vlastní těžbu. Pokud obce s odvoláním neuspějí, chtějí se proti řízení o stanovení dobývacího prostoru obrátit na soud, kraj by se nejspíš připojil.
 

Rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru vyjadřuje způsob využití území. Není to ale povolení k těžbě, o níž báňský úřad musí rozhodnout v samotném řízení. "Jihomoravský kraj dlouhodobě nesouhlasí s těžbou. Nechal si zpracovat znalecký posudek, který potvrdil obavy z možného ohrožení jímacího území vodního zdroje zásobujícího asi 100.000 obyvatel Hodonínska a okolí pitnou vodou. Nesouhlasné stanovisko jsme v minulosti prezentovali v Senátu a odvoláním vyjádříme svůj konzistentní postoj," uvedl hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Odvolání podají i obce jako Moravský Písek a další, které jsou proti těžbě. Sepsaly proti ní dokonce petici. V případu spolupracují s hodonínskými vodovody a kanalizacemi a zastupuje je advokátní kancelář Frank Bold. Odvoláním se bude zabývat Český báňský úřad v Praze.

Senátorka a radní jedné z dotčených obcí Ratíškovice na Hodonínsku Anna Hubáčková (KDU-ČSL) dnes novinářům řekla, že pokud bude odvolání neúspěšné, obce nejspíš podají žalobu už proti rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru. Nečekaly by tak až na případné řízení o samotné těžbě. Radní kraje Rajtšlégr dnes na dotaz ČTK odpověděl, že kraj by se nejspíš k žalobě obcí přidal.

Spory o těžbu trvají několik let. Obce se bojí, že by těžba mohla ohrozit zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex, který je pátý největší v České republice. Nachází se mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem, tedy na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje. Obavy z nevratného poškození zdroje pitné vody už v minulosti vyjádřili i jihomoravští hygienici. Zdroj zásobuje vodou obyvatele Hodonínska, Břeclavska a části Kroměřížska.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist