https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kraj-vysocina-prispeje-na-kotle-vsem-lonskym-zadatelum-kteri-splnili-podminky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kraj Vysočina přispěje na kotle všem loňským žadatelům, kteří splnili podmínky

16.2.2023 12:05 | JIHLAVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kraj Vysočina přispěje na výměnu kotlů všem domácnostem s nízkými příjmy, které loni splnily podmínky dotačního programu. Kvůli mírnému převisu poptávky požádal tento kraj ministerstvo životního prostředí o navýšení dotace o 5,1 milionu korun, aby mohl pokrýt všech 788 žádostí. Peníze přišly, řekla novinářům náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti) po zasedání krajské rady.
 

Vysočina dostala na toto dotační kolo nejdřív 119 milionů korun, z nich podle dřívějších údajů kraje padne přibližně osm milionů na náklady spojené s administrací projektu. Žádosti o dotaci projednala rada kraje loni v prosinci. "Nicméně, když jsme to vyhodnotili, tak jsme viděli, že ne na všechny máme peníze z dotace. Ale i tak jsme si je podrželi v takzvaném zásobníku a požádali jsme ministerstvo, aby nám navýšilo tu dotaci," řekla náměstkyně.

Z programu mohly domácnosti získat podporu až do 95 procent výdajů spojených s výměnou starého kotle za nový s ekologičtějším provozem. Kraj Vysočina přijímal žádosti loni v srpnu, přišlo jich 844. Vyřazeno bylo 56 žádostí, které nesplnily podmínky programu nebo byly duplicitní.

Dotace byly určené na výměnu starých kotlů s ručním přikládáním. Na domácnosti s nejnižšími příjmy byl krajský program loni zaměřený poprvé. Podmínkou bylo, že roční čistý příjem všech členů domácnosti v roce 2020 nebyl v průměru vyšší než 170.900 korun. V některých případech povinnost prokazovat příjmy neplatila, například u domácnosti, ve které žijí jen starobní důchodci případně invalidé třetího stupně.

Dotační program na výměnu starých kotlů v domácnostech vyhlásilo ministerstvo životního prostředí s cílem zlepšit čistotu ovzduší v Česku. Obyvatelé Vysočiny mohli o dotaci poprvé požádat v lednu 2016. Schváleno bylo od té doby celkem přes 9300 žádostí o dotaci. Podle zveřejněných údajů do začátku loňského prosince kraj těmto žadatelům vyplatil 762 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist