https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kraj-vysocina-uz-dal-na-snizeni-poctu-divokych-prasat-tri-miliony-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kraj Vysočina už dal na snížení počtu divokých prasat tři miliony Kč

19.9.2019 00:17 | JIHLAVA (ČTK)
Na snížení stavu černé zvěře už Kraj Vysočina vyčlenil skoro tři miliony korun. / Ilustrační foto
Na snížení stavu černé zvěře už Kraj Vysočina vyčlenil skoro tři miliony korun. / Ilustrační foto
Na snížení stavu černé zvěře už Kraj Vysočina vyčlenil skoro tři miliony korun. Myslivcům platí za spodní čelisti ulovených zvířat od roku 2013. Pro letošek má na jejich výkup 750.000 korun, stejná částka bude rozhodnutím krajské rady vyhrazena v rozpočtu Vysočiny i pro příští rok. Stavy divokých prasat se podle včerejší tiskové zprávy kraje dlouhodobě spíš zvyšovaly, v posledních dvou letech stagnují.
 

Divoká prasata působí škody na zemědělských pozemcích. Podle kraje stoupá i nebezpečí přenosu nákaz na domácí chovy prasat. Při výkupu čelistí černé zvěře kraj spolupracuje s okresními mysliveckými spolky, poskytuje je k dalšímu výzkumu. "Vhodnou aplikací výsledků výzkumu a soustředěním lovu na cílové skupiny lze pak ovlivnit snížení početních stavů této zvěře," uvedl radní kraje Martin Hyský (ČSSD).

Za vyčištěnou spodní čelist selete nebo bachyně se platí 350 až 500 korun. Doloženo u nich musí být například i datum lovu, označení uživatele honitby či lovce. Od myslivců teď kraj vykupuje čelisti zvířat odlovených od loňského listopadu do konce tohoto měsíce. V minulém období ukončeném 3. říjnem 2018 kraj vykoupil přes 1750 čelistí a o rok dříve zhruba 1900.

Letos zjara bylo podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) na Vysočině zaznamenáno přes 2800 kusů černé zvěře, o dva roky dřív přes 3500 kusů. Uloveno bylo na Vysočině od dubna 2018 do konce letošního března skoro 9400 divokých prasat, zatímco o rok dřív jich myslivci v kraji zastřelili přes 14.500. Další informace o stavech zvěře v honitbách Vysočiny jsou na webu ČSÚ.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist