https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/krajsky-urad-usteckeho-kraje-prezkoumava-integrovane-povoleni-pro-skladku-celio
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krajský úřad Ústeckého kraje přezkoumává integrované povolení pro skládku Celio

19.1.2022 00:11 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Krajský úřad Ústeckého kraje v současné chvíli vede přezkum integrovaného povolení pro skládku Celio u Litvínova na Mostecku. ČTK to řekla mluvčí kraje Magdalena Fraňková. Na skládce jsou sudy se styrenovými smolami překryté zeminou a dalším materiálem. V případě požáru hrozí vysoké riziko vznícení těchto látek, případně výbuchu sudů, uvedla.
 

Sudy objevila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) na skládce při kontrole loni v červenci. Podle inspekce nebylo nakládáno se nebezpečným odpadem správně, hrozil bezprostřední závažný dopad na životní prostředí, proto rozhodla o omezení provozu skládky. "Po kontrole dne 27. července 2021 byla provedena další řada šetření k ověření stavu navezených sudů a dodržování omezení provozu skládky," řekl ČTK mluvčí inspekce Jiří Ovečka. Poslední kontrola se uskutečnila v polovině prosince.

Samovznícení u styrenů podle Ovečky nehrozí, avšak vzhledem k vysokému obsahu hořlavých látek v sudech, jako je styren či toluen, v případě zahoření skládky nebezpečného či komunálního odpadu hrozí exploze, protože při požáru mohou uzavřené nádoby se styrenem explodovat. "Rozhodnutím České inspekce životního prostředí ze dne 10. srpna. 2021 je prozatím zakázáno jakkoliv manipulovat s uloženými odpady s obsahem styrenu. V současné chvíli není stanoven termín, do kdy má být jejich vymístění provedeno," uvedla Fraňková.

Skládku provozuje společnost Purum Kraft, která už dříve uvedla, že jde o odpady z uskutečňované státní zakázky, která se týká skládky Nelahozeves Kaučuk. V souvislosti se zakázkou čelí devět lidí a dvě právnické osoby trestnímu stíhání. Šest z devíti obviněných poslal soud do vazby. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla již dříve ČTK, že stíhání je vedeno pro trestné činy obecného ohrožení, podvodu, poškození a ohrožení životního prostředí a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Vyjádření společnosti Purum Kraft k obviněním se ČTK zatím nepodařilo získat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist