Kritiku globalizace vede levice
Mark Kingwell přednášel o vztahu ekonomické globalizace a občanství. Za hlavní znak občanství považuje aktivní participaci občana, neboli vůli jednat, a to v zájmu globální spravedlnosti. Domnívá se, že toho je možné dosahovat i skrze Hnutí proti globalizaci. Zároveň upozornil na nutnost očistit občanství od nacionalismu. Demokratická spravedlnost, o kterou Kingwellovi jde, funguje pouze v případě, kdy všechna individua mohou rozhodovat. Za individua nepovažuje pouze člověka, ale celou přírodu.
Caffentzis se dále zabýval problémy, před kterými Hnutí proti globalizaci stojí. Nejdůrazněji upozornil na postavení demonstrantů proti globalizaci. Uvedl, že stojí nejen proti globálním organizacím jako jsou Světová banka a Mezinárodní měnový fond, ale i proti svým vládám. Doslova řekl: "Vlády raději postřílí vlastní mládež, než by odporovaly Mezinárodnímu měnovému fondu."
Nové technologie, které se staly globálním nástrojem organizace a komunikace, považuje Kingwell za základ ideologie nevyhnutelnosti. Proti té se zaměřuje jeho kritika. Ne proti politice, ale proti ideologické globalizaci. Proti názoru, že globalizace je nevyhnutelná. Přirovnává ji k dálnici, která směřuje jedním směrem, ke kapitalismu. Poukazuje na to, že je možné uhnout, ovlivnit průběh globalizace, přesunout ideologii k pouhému přání.
Přednášek se zúčastnilo asi 200 - 250 posluchačů. Souběžně probíhala v OKD Vltavská kampaň španělské organizace RCADE.
reklama