https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/krkonosske-muzeum-vrchlabi-zavrelo-brany-ceka-jej-prestavba
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krkonošské muzeum Vrchlabí zavřelo brány, čeká jej přestavba

8.10.2017 16:51 | VRCHLABÍ (ČTK)
Krkonošské muzeum v bývalém augustiniánském klášteře ve Vrchlabí dnes mohli lidé navštívit naposledy. Objekt čeká několikaletá rozsáhlá rekonstrukce. Od 3. října byl vstup do obou expozic Kámen a život a Člověk a hory zdarma. "Zájem byl mimořádný. Včetně návštěv škol se k nám od úterý přišlo podívat přes 1500 lidí," řekla dnes pracovnice muzea Iva Studecká.
 

Hlavní muzejní expozice Kámen a život byla instalována v sedmnácti sálech kláštera v roce 1984. Na svou dobu působila velmi nadčasově a moderně. Za 34 let ji navštívilo přes milion lidí. Expozice Člověk a hory byla k vidění v ambitu kláštera od roku 1995. Muzeum pečuje o více než 32.000 sbírkových předmětů.

Klášter patří Krkonošskému národnímu parku, který hodlá areál do konce roku 2021 nákladem asi 140 milionů korun opravit a přebudovat na návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Správa parku chce na stavbu získat dotaci z fondů EU, řekl mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Chystané návštěvnické centrum by mělo poskytnout co nejsrozumitelnější formou informace o minulosti a současnosti Krkonoš a motivovat lidi k objevování hor a jejich ochraně. Mělo by převzít i roli tradičního muzea.

Nová interaktivní expozice by měla být příběhem přírody a lidí v horách. Expozice bude mít několik úrovní a bude jen na návštěvníkovi, do jaké hloubky hodlá nabídnuté informace prostudovat. "Informačně by měla být expozice tak bohatá, aby se návštěvník vracel a strávil v návštěvnickém centru třeba i několik dní," řekl Drahný.

Kromě nové expozice muzeum nabídne i možnosti k pořádání koncertů, festivalů, divadel, přednášek pod širým nebem. V plánech je vybudování nového vstupu do objektu, badatelny či kavárny.

Kromě muzea ve vrchlabském klášteře Správa KRNAP ve Vrchlabí ještě provozuje muzejní expozici ve čtyřech historických domcích na náměstí Míru. Další muzea má KRNAP v Jilemnici, Pasekách nad Jizerou a v Harrachově.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Rychtera
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist