https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/krnap-povolil-dvema-obcim-vyjimku-na-pouzivani-pyrotechniky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

KRNAP povolil dvěma obcím výjimku na používání pyrotechniky

5.12.2017 08:58 | PRAHA (ČTK)
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) zahájila informační kampaň, která má upozornit návštěvníky hor na zákaz používání zábavní pyrotechniky v chráněných oblastech.
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) zahájila informační kampaň, která má upozornit návštěvníky hor na zákaz používání zábavní pyrotechniky v chráněných oblastech.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Skitterphoto / Pixabay
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) zahájila informační kampaň, která má upozornit návštěvníky hor na zákaz používání zábavní pyrotechniky v chráněných oblastech. Zákaz je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která nabyla účinnosti letos v létě. Správa KRNAP povolila výjimku po dobu novoročních oslav jen pro Malou Úpu a Strážné na Trutnovsku. Obě obce se nacházejí v národním parku. ČTK o tom informoval mluvčí KRNAP Radek Drahný.
 

"Součástí informační kampaně jsou tematické plakáty, které nyní distribuujeme na obecní a městské úřady v Krkonoších a mezi zájemce z řad boudařů. Objeví se na výlepových plochách a obecních vývěskách. Připraveny jsou také bannery, které na řadě internetových stránek budou posilovat myšlenku národního parku bez rušivé pyrotechniky," uvedl Drahný.

Zákaz ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky platí pouze na území národního parku, nikoliv na území jeho ochranného pásma za hranicí parku. Většina horských středisek leží v ochranném pásmu národního parku. "Výjimkou jsou obce Malá Úpa a Strážné, které mají celé katastry v národním parku. Správa KRNAP povolila výjimku z uvedeného zákazu pro dobu, kdy je zábavní pyrotechnika tradičně a široce využívána. Tato výjimka je platná od 15. hodiny 31. prosince do 6. hodiny ranní 1. ledna pro zastavěná území obcí Malá Úpa a Strážné," řekl mluvčí.

Správci parku upozorňují i na vypouštění lampionů štěstí, které znečišťují krajinu. "I tuto aktivitu nově zákon o ochraně přírody a krajiny zakazuje na celém území národního parku, s výjimkou zastavěných území a zastavitelných ploch. Důvodem je zejména šíření odpadu a riziko vzniku požárů. Apelujeme na návštěvníky hor i místní obyvatele, aby zábavní pyrotechniku vůbec nepoužívali, ruší to zvěř," dodal Drahný.

Krkonošský národní park byl založen v roce 1963 a je nejstarším národním parkem v ČR. Rozkládá se na téměř 55.000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec. Spolu s polským parkem tvoří KRNAP největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist