https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/krnap-uzavre-zavorou-nektere-cesty-v-i-a-ii-zone-parku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

KRNAP uzavře závorou některé cesty v I. a II. zóně parku

25.11.2017 01:49 | VRCHLABÍ (ČTK)
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) chce omezit nelegální provoz aut na vybraných horských cestách v první a druhé zóně parku.
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) chce omezit nelegální provoz aut na vybraných horských cestách v první a druhé zóně parku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KRNAP
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) chce omezit nelegální provoz aut na vybraných horských cestách v první a druhé zóně parku. Závorou by měly být už příští rok opatřeny vjezdy na některé úseky, které často slouží jako zkratky. Novinářům to řekl ředitel správy parku Jan Hřebačka.
 

"Chceme některé cesty, které nejsou zásobovací, zneprůjezdnit, aby tam byl větší klid. Řešíme to v připravovaném materiálu nazvaném optimalizace dopravní sítě na území národního parku," řekl Hřebačka.

Jeho náměstek Václav Jansa doplnil, že oprávnění k vjezdu budou mít ti, kteří ho mají dosud. "To se nezmění. Majitelů a nájemců nemovitostí v dané oblasti se omezení nedotkne," uvedl Jansa.

Závora opatřená elektronickým ovládáním bude prozatím na okraji Pece pod Sněžkou u Hotelu Děvín přes cestu směrem na Výrovku, přes cestu od Předních Rennerovek směrem k bufetu Na Rozcestí, na Benecku u Bellevue a na Rovinkách. Odhadované náklady na čtyři závory se speciálním zařízením jsou několik set tisíc korun.

Pilotní projekt omezení nelegálního vjezdu je součástí širší koncepce snížení počtu aut na území KRNAP. Loni na podzim Rada KRNAP schválila deklaraci Krkonoše nejsou parkoviště, která upravuje režim parkování na území parku. Deklarace vymezuje parkování jen na místech k tomu určená a úředně povolená. Zatímco nyní stačí majitelům a nájemcům nemovitostí k parkování v národním parku papírová povolenka, v budoucnu to bude speciální karta.

Regulace parkování se v první a druhé zóně KRNAP dotkne téměř 300 objektů. Nový parkovací systém měl být spuštěn letos, ale to se nestane. "Administrativní náročnost je značná, nejde to tak rychle, jak jsme předpokládali. Měl by začít fungovat příští rok," uvedl Hřebačka.

V příštích letech by se regulace parkování měla rozšířit i do méně chráněné třetí zóny KRNAP, kde by však neměla být tak přísná pravidla. Ve třetí zóně by šlo řádově o tisíce objektů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist